Ceny Anděl znají své vítěze

6.3.2019 / Zprávy / Martina Klausová

Osmadvacátý ročník hudebních Cen Anděl je bez jasného rekordmana. Dvě sošky Anděla hrajícího na šalmaj od Jaroslava Róny získali jak skupina Lucie, tak Bára Poláková i nováčci The Atavists. Do síně slávy vstoupil Michal Prokop, který celý večer emotivně uzavřel hitem Kolej Yesterday, který pro něj napsali Pavel Šrut a Petr Skoumal.

Vítězem nové kategorie Klasika se stala Česká filharmonie za nahrávku Bohuslav Martinů – Čím lidé žijí, Symfonie č. 1 v brilantním nastudování Jiřího Bělohlávka. “Chtěli bychom tuto cenu poslat do nebe Jiřímu Bělohlávkovi,“ uvedli členové filharmonie při vzpomínce na bývalého šéfdirigenta, se kterým dílo Martinů nahráli. “Klasika ve své době byla populární hudbou,” podotkl houslista Jaroslav Svěcený, který cenu předával.

Nahrávku vydalo na podzim loňského roku nakladatelství Supraphon. Jde o poslední CD Jiřího Bělohlávka a album od té doby sklízí úspěchy v zahraničí i doma. Získalo doposud ocenění jako Nahrávka týdne webu Presto Classical, Diapason Découverte udělované unikátním objevům a Album měsíce března prestižního časopisu Opera, který uvedl: “Bělohlávkova láska k této hudbě prosvítá každým taktem. Zároveň nikdo jiný nechápe lépe, kam se tato, často opomíjená skladba, řadí ve skladatelově díle (…) Martinů napsal, že chce, aby tato opera byla prováděna radostně a bez náboženské závažnosti nebo operního afektu – „měla by být zpívána jako lidová píseň bez patosu. Myslím, že samotný text je krásný, a proto nemusí být v žádném způsobě zdokonalen “- a tato nahrávka zachycuje tento způsob dokonale.“ 

Na nahrávce účinkují kromě Jiřího Bělohlávka a České filharmonie také Ivan Kusnjer, Petr Svoboda, Jan Martiník, Lucie Silkenová, Ester Pavlů, Jaroslav Březina, Josef Špaček (vypravěč), Lukáš Mareček a Martinů Voices (sbormistr Lukáš Vasilek).

V kategorii Klasika byly vedle nahrávky České filharmonie ještě nominovány projekty souborů Epoque Quartet ‐ CD Epoque Quartet Plays Jan Kučera a Martinů Voices ‐ nahrávka Madrigalů Bohuslava Martinů.