Česká filharmonie představila 122. sezonu

18.4.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Mezi hostujícími dirigenty České filharmonie v nové sezoně zazáří Thomas Adès se svou skladbou Tanec mrtvých, Vladimir Jurowski se Zemlinského Malou mořskou vílou a Fabio Luisi s Brucknerovou Osmou symfonií. Ve Dvořákově síni vystoupí hvězdní sólisté v čele s houslistou Leonidasem Kavakosem a klavíristkou Yujou Wang. Vedle symfonií Bohuslava Martinů a Petra Iljiče Čajkovského budou uvedeny i skladby Gustava Mahlera či Leonarda Bernsteina. Na konci sezony Česká filharmonie vystoupí po třinácti letech na Salzburger Festspiele. 

Dirigentský tým

Dirigentský tým České filharmonie povede již šestou sezonu Jiří Bělohlávek. Po dvou programech připraví umělecký ředitel Čajkovského projektu Semjon Byčkov a stálý hostující dirigent Jakub Hrůša. K České filharmonii se ve večerních programech vrátí Fabio Luisi, Robin Ticciati a Rafael Payare, nově se představí Thomas Adès a Vladimir Jurowski. V rámci sobotního abonentního cyklu Objevy, který ve 122. sezoně ve své současné podobě končí, vystoupí Brit Ben Gernon, singapurský dirigent Kahchun Wong, Francouz Jeremie Rhorer a finská dirigentka Susanna Mälkki.

Světoví sólisté a vynikající čeští umělci

Stejně jako v přechozích letech získala Česká filharmonie i pro sezonu 2017/2018 řadu mimořádných sólistů, přičemž dominantní postavení budou mít houslisté. Již při zahájení sezony se představí světová hvězda Leonidas Kavakos v Šostakovičově Prvním houslovém koncertu. Zajímavé srovnání nabídnou Vadim Gluzman, Isabelle Faust, Janine Jansen a Christian Tetzlaff v koncertech Bernsteina, Berga, Sibelia a Brahmse. Velmi silné zastoupení bude mít i klavír. 

Hélène Grimaud a Mitsuko Uchida představí své umění v dílech Beethovena a Schönberga. Yuja Wang, která je fenoménem mezi současnou klavírní špičkou, zahraje Prokofjevův Třetí klavírní koncert. A k České filharmonii se znovu vrátí Behzod Abduraimov a Kirill Gerstein s prvními klavírními koncerty Beethovena a Brahmse a violoncellisté Gautier Capuçon a Alisa Weilerstein s díly Dvořáka a Šostakoviče.

S Českou filharmonií vystoupí i řada špičkových českých umělců – klavíristé Ivo Kahánek a Martin Kasík, houslisté Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček nebo hornistka Kateřina Javůrková.

Foto: Yuja Wang/website