Česká filharmonie se loučila s Jiřím Bělohlávkem

19.6.2017 / Zprávy / Martina Klausová

Ve zcela zaplněném pražském Rudolfinu se v neděli Česká filharmonie rozloučila se svým zesnulým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem, který zemřel po těžké nemoci 31. května. Na jeho památku provedla vokálně-instrumentální dílo Stabat Mater od Antonína Dvořáka.
Koncert, který vysílaly Český rozhlas 3 – Vltava i stanice ČT art, zakončila minuta ticha, dlouhotrvající potlesk a slzy na jevišti i v hledišti. Orchestr řídil dirigent Jakub Hrůša, s Českou filharmonií vystoupili členové Pražského filharmonického sboru. Sólových partů se zhostili Kateřina Kněžíková, Kateřina Jalovcová, Pavel Černoch a Jan Martiník. Všichni účinkující vystoupili bez nároku na honorář.
V hledišti Rudolfina usedla řada osobností. Vedle ministra kultury Daniela Hermana za KDU-ČSL např. houslista Pavel Šporcl, klavírista Ivo Kahánek, pěvkyně Magdalena Kožená nebo ředitel soutěže Classic Prague Awards a bývalý ministr kultury Jiří Besser.
Před začátkem koncertu vystoupil generální ředitel České filharmonie David Mareček a připomněl některé zlomové okamžiky působení Jiřího Bělohlávka u České filharmonie. Vzpomínal např. na Bělohlávkovu nervozitu před prvním vystoupením v roli šéfdirigenta, kdy si prý nebyl jist, zda bude program dost nazkoušený a jak zafunguje nové posazení orchestru. Připomněl i nahrávací projekt České filharmonie se symfoniemi Antonína Dvořáka, začátky vzdělávacích programů, vystoupení se zpěvákem Bobbym McFerrinem či koncerty pro děti, při nichž Bělohlávek vystupoval v roli čaroděje Bělokněžníka.
Také ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL před koncertem pronesl několik slov, prý si vždy nesmírně vážil toho, že měl čest s takovou osobností spolupracovat. „Nyní zazní nádherné tóny Dvořákovy Stabat Mater. Chápu je jako duchovní pozdrav panu profesorovi, který přestupuje práh mezi časem a věčností,“ dodal Herman.

Snímek z nedělního rozloučení České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem.
autor: ČTK