Česká filharmonie vstupuje do 120. sezony

15.4.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Jubilejní sezona se odehraje v duchu oslav 120. výročí založení České filharmonie. V abonentních programech se představí špička světových houslistů v čele s Anne-Sophie Mutter a na jaře uvedou filharmonici Janáčkovu Její pastorkyni s Karitou Mattilou v roli Kostelničky. Rezidenční umělkyní sezony bude mezzosopranistka Magdalena Kožená. Svůj umělecký tým rozšíří Česká filharmonie o Jakuba Hrůšu, který se stává jejím stálým hostujícím dirigentem. V novém sobotním cyklu Objevy orchestr uvede čtyři nejvýraznější dirigenty mladé generace z celého světa. Filharmonie také naváže na úspěšnou spolupráci s vydavatelstvím DECCA, pro které připraví deset titulů české hudby s Jiřím Bělohlávkem a komplet Čajkovského symfonií se Semjonem Byčkovem. V zahraničí vystoupí filharmonie v největších asijských sálech a významných evropských koncertních domech. Generálním partnerem České filharmonie se od sezony 2015/2016 stává Česká spořitelna.

Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka získala pro koncertní sezonu 2015/2016 řadu sólistů zvučných jmen i mnoho světových dirigentů. „Připravili jsme přehlídku vynikajících houslistů,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Do Prahy přijede Anne-Sophie Mutter, Frank Peter Zimmermann, Janine Jansen a Sergej Chačatrjan. V Beethovenově koncertu se po boku Valerije Gergijeva představí náš koncertní mistr Josef Špaček.“

Jiří Bělohlávek provede na koncertech v Rudolfinu mimo jiné Dvořákovo Stabat Mater a symfonie Ludwiga van Beethovena, Gustava Mahlera či Bohuslava Martinů. Třetí symfonii Witolda Lutosławského a skladbu Speaking Drums nastuduje její autor Peter Eötvös spolu s perkusistou Martinem Grubingerem, pro něhož byla napsána. Valerij Gergijev uvede Stravinského Svěcení jara a Manfred Honeck připraví speciální předvánoční program sestavený přímo pro Prahu.

Dirigentský tým České filharmonie v čele s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem a hlavním hostujícím dirigentem Manfredem Honeckem posílí na pozici stálého hostujícího dirigenta Jakub Hrůša. Ten se na novém postu uvede v novoročním programu Orffovou kantátou Carmina burana a v dubnu také Alpskou symfonií Richarda Strausse. Nově v Praze vystoupí Jaap van Zweden a Robin Ticciati, kteří patří ke špičce mladší generace dirigentů.

Rezidence Magdaleny Kožené

Rezidenční umělkyní se pro 120. sezonu stává mezzosopranistka Magdalena Kožená, která kromě koncertu s Českou filharmonií vystoupí v písňovém recitálu, s komorním ansámblem a představí se také ve speciálním poloscénickém programu. Magdalena Kožená tak bude mít možnost představit mimořádně širokou škálu svých uměleckých schopností ve spolupráci s hudebníky, jako jsou např. Robin Ticciati, Dame Mitsuko Uchida, Sir Simon Rattle,  Andrea Marcon, Ondřej Havelka ad. Rezidence v České filharmonii je součástí tzv. Evropských rezidencí Magdaleny Kožené, v rámci kterých bude slavná česká mezzosopranistka působit u předních evropských hudebních institucí a vystoupí např. v londýnské Wigmore Hall, v sálech Berlínské, Hamburské a Lucemburské filharmonie či v Alter Oper ve Frankfurtu.