Česká hudba v Dánsku

12.10.2016 / Zprávy / Martina Klausová

V sobotu 8. října 2016 se v koncertním sále Dánské královské knihovny uskutečnil koncert renomovaného českého Stamicova kvarteta.

Koncert byl připraven ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Kodani a díky laskavé finanční podpoře dánské Nadace Carla Nielsena a Anne Marie Carl-Nielsenové a české společnosti Fincentrum.

Konal se z iniciativy českého velvyslanectví v Dánsku a generálního ředitele Královské knihovny v Kodani Erland Kolding Nielsena, který je vzděláním historik a má velmi blízký vztah k České republice. Má rovněž mimořádné znalosti o klasické hudbě, a také cit pro ni. Od prvního vystoupení Stamicova kvarteta, které před více než 20ti lety v Praze shlédl, si tento soubor doslova zamiloval. Královská knihovna v Kodani kvarteto hostila již v roce 2009, během předsednictví České republiky v Radě EU.

Říjnový koncert v Královnině sálu tzv. Černého diamantu (architektonicky mimořádné budově) byl spojen s připomínkou letošního 700. výročí narození Karla IV., resp. uvedením panelové výstavy, kterou již shlédli návštěvníci v řadě evropských měst a aktuálně je vystavena ve vstupních prostorách Královské knihovny Humanitní fakulty Kodaňské univerzity. Stamicovo kvarteto vystoupilo i při příležitosti vernisáže výstavy a zahrálo Smetanův smyčcový kvartet č. e moll. Na koncertě samotném pak zazněla hudba českých skladatelů Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka a také jednoho nejvýznamnějších dánských skladatelů Carla Nielsena.

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Dánském království Jiří Brodský byl koncertem nadšen:  "Bylo to špičkové vystoupení, nejednou jsem měl pocit, že sedím před symfonickým orchestrem, ale hlavně mne nadchla preciznost a procítěnost, s jakou hudebníci Stamicova kvarteta zahráli. Šlo o náročné skladby a po představení za mnou přicházeli velvyslanci s gratulacemi, že takto špičkový kvartet ještě neslyšeli a ptali se, jak se nám podařilo ho uvést zde v Dánsku. Generální ředitel knihovny ocenil zejména přesnou interpretaci Nielsenova díla, které má většina dánských posluchačů dobře naposlouchané, mně však byl samozřejmě nejbližší Dvořák". 

V příštím roce budou dvě kulatá výročí narození Jana Václava Stamice (300 let) a Nielse W. Gadeho (200 let), proto Královská knihovna zvažuje, jak by její hudebníci mohli vhodnou formou připomenout obě výročí v České republice. 
Velvyslanectví České republiky v Dánsku iniciuje a podporuje možnosti, jak prezentovat českou kulturu v Dánsku, neboť jak Dánové, tak Češi, milují dobrou kulturu. Ještě tento měsíc (27. 10.) se uskuteční v prostorách koncertního sálu Dánského rozhlasu pro 1800 hostů koncert Dánského symfonického orchestru, který mimo jiné zahraje Dvořákovu 8. symfonii pod taktovkou ruského dirigenta Temirkanova. Opět za účasti českého velvyslance s manželkou. A letošní recepce ke Státnímu svátku na rezidenci bude ozvláštněna vystoupením kytaristy Štěpána Raka, který zahraje "Píseň o královně".