České knihy v Lipsku

20.7.2016 / Zprávy / Martina Klausová

Ministr kultury Daniel Herman a ředitel mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku Oliver Zill v pondělí 18. července podepsali dohodu potvrzující Českou republiku jako hlavního hosta na lipském knižním veletrhu v roce 2019. Česko se tak v této roli na jednom ze čtyř nejvýznamnějších knižních veletrhů v Evropě představí znovu po 24 letech.

Příprava celé prezentace potrvá tři roky. V březnu 2017 bude vypracována smlouva mezi ministerstvem kultury a mezinárodním knižním veletrhem v Lipsku. Lipský veletrh se zaměřuje především na státy střední a východní Evropy a Skandinávii. Česká knižní produkce bude na veletrhu prezentována na stánku o rozloze zhruba 150 čtverečních metrů. Zde, ale i v jiných částech města, se pak také uskuteční řada dalších literárních akcí, na nichž se představí několik desítek českých autorů.

Ministerstvo kultury na základě zkušenosti hostujících zemí z minulých let očekává nárůst překladu české literatury do němčiny; překlad dotuje hostující země, vydání zajišťuje hostitel, tedy mezinárodní knižní veletrh v Lipsku.

Česká republika se každý rok svým národním stánkem představuje na řadě dalších knižních veletrhů – například v Lipsku, v Boloni, v Londýně a ve Frankfurtu nad Mohanem, i na řadě menších knižních veletrhů v Evropě. Chystaná účast Česka v roli hlavní země na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku je ovšem ministerstva největší akcí na podporu propagace české literatury v zahraničí v posledních letech.