Český úspěch na BBC Music Magazine Awards

20.4.2017 / Zprávy / Marek Šulc

V rámci slavnostního udílení prestižních hudebních cen britského časopisu BBC Music Magazine, které se včera večer konalo v londýnském Kings Place, zaznamenali velké úspěchy také interpreti spojení s naší hudební tradicí. V Praze žijící cembalista americko-íránského původu Mahan Esfahani zvítězil v kategorii instrumentalistů za loňskou nahrávku Goldbergovských variací Johanna Sebastiana Bacha. Cenu v komorní kategorii si odneslo Smetanovo trio za nahrávku klavírních trií Bohuslava Martinů, kterou loni vydalo nakladatelství Supraphon.

Šéfproducent klasické hudby Supraphonu Matouš Vlčinský sdělil, že v případě BBC Music Magazine Award se jedná o druhou nejvýznamnější hudební britskou cenu v klasické hudbě hned po "Oscarech klasické hudby", ocenění měsíčníku Gramophone. Odborná porota nejdříve v každé kategorii vybrala tři alba a o vítězích rozhodla veřejnost.

Smetanovo trio aktuálně chystá několik zahraničních turné. Mezi mnoha tuzemskými koncerty má naplánováno například letní vystoupení na mezinárodním festivalu v Českém Krumlově. V jednání jsou již i koncerty pro nadcházející sezony – na Pražském jaru 2018 a Dvořákově Praze 2019.

Sestavu Smetanova tria tvoří Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello). Původní Smetanovo trio, založené ve třicátých letech dvacátého století Josefem Páleníčkem a po roce 1945 působící pod jménem České trio, patřilo k nejvýznamnějším českým souborům.