Čhavorenge a Česká filharmonie

25.3.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Supraphon chystá k vydání album, které vzešlo jako výsledek společného projektu České filharmonie a Idy Kelarové na podporu romských dětí z českých a slovenských osad, ghett a sociálně vyloučených lokalit. V první studiové nahrávce dětského romského sboru Čhavorenge řídí Českou filharmonii dirigent Marko Ivanović.

Mezi hudebními hosty jsou: akordeonista Lelo Nika, houslista Ivan Herák, klavírista Ondrej Krajňák a na kytaru hraje autor písní Desiderius Dužda. Vydání CD doprovázejí dva koncerty Čhavorenge a hudebníků vyslaných Českou filharmonií. První se odehraje v Muzeu Škoda v Mladé Boleslavi v pondělí 26. 3. 2018 od 18:30 hodin; druhý, spojený se křtem CD, se koná v úterý 27. 3. 2018 od 19:00 hodin v pražském Švandově divadle. Kmotrami alba budou režisérka Alice Nellis a herečka Martha Issová. V létě Čhavorenge čekají koncerty v Rumunsku. Také jsou v plánu vystoupení na Slovensku a v jednání jsou i koncerty v Rakousku a v Irsku. Album „Hej Romale“ v tuzemsku vychází symbolicky k Mezinárodnímu dni Romů, který se slaví 8. dubna. Díky Supraphonu se v květnu album „Hej Romale“ dostane i do mezinárodní distribuce.                                                                                                         

„Romským dětem chybí pocit, že jsou ve společnosti vítané. Jejich cesta ven ze začarovaného kruhu osad a ghett do světa, kde se od nich něco očekává, mohou si věřit a mohou něco dokázat, je jedna z nejtěžších cest. I když se energie, kterou do dětí vkládáme, nezúročí hned, věřím, že naděje na změnu tu je. Dětský pěvecký sbor Čhavorenge je prostředím, které děti motivuje, aby se nevzdávaly svých snů a cílů a aby šly za naplněním svého životního příběhu. Jsem šťastná, že Česká filharmonie s námi po trnité cestě vzdělávání kráčí již pátým rokem, a přesto si uvědomuji, že tato cesta za porozuměním může trvat ještě několik generací, ba že nikdy neskončí.“  S tímto krédem Ida Kelarová již pět let spolupracuje s Českou filharmonií na projektu, který má romským dětem dát kýženou naději.

Album obsahuje dvanáct zpívaných skladeb převážně z autorské dílny současného romského skladatele Desideria Duždy, které doplňují tradiční romské písně. Z těch písní, chytlavých, roztančených i hluboce teskných, vyzařuje energie, jež sotva koho nechá v klidu. Velkoryse vybavený booklet s texty a překlady písní dokumentuje celý projekt; v bookletu otištěné reflexe dávají naději, že můžeme žít nejen „vedle sebe“, ale také spolu, a že se můžeme vzájemně v mnohém inspirovat a učit.

Foto: Petra Hajská