CLASSIC PRAGUE AWARDS

6.10.2016 / Zprávy / Martina Klausová

Klasická hudba se v České republice konečně dočkala vlastních hudebních cen. Nová ocenění CLASSIC PRAGUE AWARDS budou každoročně ohodnocovat nejlepší tuzemské muzikanty a orchestry. Historicky poprvé se CLASSIC PRAGUE AWARDS udělí v lednu 2017, mezi posuzovanými kategoriemi nebudou chybět sólistický a orchestrální výkon, nahrávka roku či soudobá kompozice. Vítěze vybere odborná porota sestavená z uznávaných osobností klasické hudby, jako jsou houslový virtuóz Václav Hudeček, proslulá sopranistka Gabriela Beňačková, populární skladatel Ondřej Soukup, klarinetista a saxofonista Jiří Hlaváč nebo klavírní interpret Ivan Klánský. „Klasická hudba postrádala prestižní ocenění, které by vyzdvihlo výkony českých hudebníků, ať už jde o pěvce a orchestry nebo naše skladatele působící jak u nás, tak v zahraničí. CLASSIC PRAGUE AWARDS jsou formou uznání, kterou si umělci zaslouží,“ vysvětluje prezident soutěže Jiří Besser.

CLASSIC PRAGUE AWARDS se budou udělovat jedenkrát ročně v soutěžních a nominačních kategoriích. Soutěžní kategorie tvoří: sólistický výkon, komorní výkon, orchestrální výkon, vokální výkon, nahrávka roku, soudobá kompozice a crossover projekt. Jejich vítěze nominují a vyhlašují odborné poroty v čele se zmíněnými osobnostmi. V rámci nominačních kategorií se vyhodnotí: talent roku, celoživotní přínos a propagace české hudby v zahraničí. Do těchto kategorií může vhodného adepta vedle poroty nominovat kdokoliv působící v oblasti kultury, kulturních institucí či médií, a to do 30. listopadu. CLASSIC PRAGUE AWARDS jsou určeny všem hudebníkům, interpretům, hudebním tělesům či hudebním skladatelům tuzemské scény. Za jedinou výjimku lze označit cenu za propagaci české hudby v zahraničí, která se bude udělovat cizincům i českým umělcům, kteří dlouhodobě a výrazně působí za hranicemi naší země,“ doplňuje Jiří Besser. CLASSIC PRAGUE AWARDS mohou být uděleny i in memoriam. První laureátkou v za celoživotní přínos se stala cembalistka a pedagožka Zuzana Růžičková

Ceny za rok 2016, 2017 se premiérově představí a udělí v Sále Martinů budovy HAMU na Malostranském náměstí v Praze. Slavnostní večer se uskuteční 21. ledna 2017. Za vznikem CLASSIC PRAGUE AWARDS stojí rozhlasová společnost Voice of Prague spolu s bývalým ministrem kultury Jiřím Besserem. Moderní křišťálovou sošku s rytinou jedné z Janáčkových partitur pro ceny CLASSIC PRAGUE AWARDS vyrobila nižborská sklárna Rückl Crystal .

Více na www.classicpragueawards.eu

CPACPACPARůžičková