Co se skrývá v ateliéru sochaře Petra Váni?

Na jakých projektech dnes pracuje Petr Váňa, muž, který před třemi lety vrátil Staroměstskému náměstí mariánský sloup?

Sochař Petr Váňa se sochařství začal věnovat ve třinácti letech. Nejdříve jako žák sochaře, medailéra a restaurátora Jiřího Seiferta a potom sochaře, medailéra a malíře Jindřicha Severy. Studoval obor sochařství na střední umělecko-průmyslové škole kamenické v Hořicích. Roku 1984 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze a v roce 1990 diplomoval. Zabývá se sochařskou tvorbou při obnově sakrálních staveb, volnou tvorbou, restaurováním uměleckých památek a dalšími projekty.

Petr Váňa realizoval řadu kopií barokních soch (sousoší Vzkříšení Krista v pražské Loretě, čtyři sochy evangelistů na průčelí kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze). Jeho projekty najdeme v Česku na veřejně dostupných místech, jeho sochy jsou ovšem realizovány i v Berlíně, Hannoveru, Římě, či Vitirchianu.

Mnoho jeho originálních prací menšího formátu je i v galeriích nebo v soukromých sbírkách. Svá díla vystavuje na individuálních a kolektivních výstavách. Je též organizátorem Sochařského sympozia Cesta mramoru v Dobřichovicích a mezi jeho další zajímavé projekty jsou například Mezinárodní sochařská skupina Five sculptors, nebo projekt Jižní ateliér.

V roce 1997 byl Petr Váňa osloven Společností pro obnovu Mariánského sloupu s žádostí o kalkulaci a později i o zhotovení repliky mariánského sloupu pro Staroměstské náměstí v Praze. Postupně se mu projekt tak zalíbil, že na něm s dalšími kolegy – kamenickou hutí (kromě Petra Váni ji tvoří ještě Petr Beneš, Petr Piekarz, Hynek Shejbal a Tomáš Váňa) – pracovali zadarmo. Tato barokní památka, která byla v listopadu 1918 zničena, byla v červnu 2020 obnovena.

Čím se zabývá Petr Váňa v současné době? Do jeho ateliéru exkluzivně nahlédl fotograf Seznam zpráv David Neff.











Všechny fotografie © David Neff, Seznam Zprávy