Collegium 1704 v Římě

1.11.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Renomovaný český barokní orchestr Collegium 1704 vystoupil u příležitosti stého výročí konce první světové války a stého výročí vzniku samostatného československého státu v nejdůležitějším křesťanském kostele na světě. Před zaplněnou římskou bazilikou sv. Jana v Lateráně odehrál dvě monumentální barokní díla – Te Deum od J.-B. Lullyho a Missu Salisburgensis českého rodáka H. I. F. Bibera. Koncertu přihlíželi významní hosté včetně kardinálů Pietra Parolina, Angela De Donatise a Dominika Duky, diplomaté, politici a mecenáši.

Koncert se konal díky společnému úsilí Collegia 1704, českého nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, francouzské státní organizace Château de Versailles Spectacles, velvyslanectví České republiky při Svatém stolci, velvyslanectví Francouzské republiky při Svatém stolci a velvyslanectví Evropské unie při Svatém stolci. Na koncertu se sešli významní zástupci Vatikánu, jako je kardinál a státní sekretář Pietro Parolin, kardinál a generální vikář římské diecéze Angelo De Donatis či kardinál Dominik Duka. Kromě velvyslanců pořádajících stran, tedy České republiky, Francie a Evropské unie, si koncert nenechali ujít ani velvyslanci několika desítek dalších zemí, zástupci České republiky v čele s ministrem kultury Antonínem Staňkem, či významní soukromí mecenáši kultury. Koncert, jenž natáčela prestižní televizní stanice Mezzo, sklidil mezi diváky obrovský úspěch, který vyvrcholil ve dva příádavky.

Římský koncert byl vyvrcholením společensky i diplomaticky významného evropského turné k výročí 100 let od konce 1. světové války a založení Československa. Před ním Collegium 1704 program představilo v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, v královské kapli ve Versailles a v Annenkirche v Drážďanech.

Foto: Conrad Allain / Collegium 1704