Daniel Barenboim nesmí koncertovat v Íránu

31.8.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Írán odmítá povolit koncert orchestru berlínské opery pod vedením Daniela Barenboima, protože tento věhlasný dirigent a pianista narozený v Argentině má také izraelské občanství. Koncert měl přitom být znamením sblížení mezi Německem a Íránem v době postupného otvírání blízkovýchodní země Západu po nedávné dohodě o íránském jaderném programu.

„Írán neuznává sionistický režim a také nebude spolupracovat s umělci tohoto režimu,“ řekl mluvčí íránského ministerstva kultury Hosejn Núšabadí. Jakmile se ministerstvo dovědělo, že dirigent chystaného koncertu je izraelský občan, ministr Alí Džannatí ho osobně zamítl. Teherán prý navíc o plánech původně nevěděl. Iniciativa na uspořádání koncertu vycházela od berlínské Staatskapelle.

Daniel Barenboim, který má kromě izraelského pasu také palestinský, ve čtvrtek rozhovory s Íránem potvrdil a prohlásil, že koncert se má konat pod záštitou německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera. Ten se přitom chystá navštívit Teherán v polovině října.

Proti plánům Barenboima protestovaly také izraelská vláda a Centrum Simona Wiesenthala. 

Barenboim je známý svou kritikou izraelské vlády a její osidlovací politiky i úsilím o usmíření mezi Izraelci a Araby.