Dirigent Hrůša má šanci na další ocenění

Dirigent Jakub Hrůša je s nahrávkou Mé vlasti v nejužším finále prestižních ICMA.

Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí pro finálové kolo nominací na ceny ICMA vybrali Smetanovu Mou vlast, kterou nahrál Jakub Hrůša s Bamberskými symfoniky. Výsledky budou známy 20. ledna 2021.

Po čerstvé nominaci na cenu Grammy za album Bohemian Tales přichází zařazení do nejužšího výběru prestižních evropských uměleckých cen International Classical Music Awards v kategorii „Symfonická hudba“ s nahrávkou „Mé vlasti“ Bedřicha Smetany. Ta byla nahrána pro dnešní dobu zcela unikátním způsobem: „Natáčeli jsme s Bamberskými symfoniky metodou ´direct to disc´ a přísně analogově, na pár mikrofonů,“ popisuje Jakub Hrůša. „Na snímku není jeden jediný střih, jediná úprava zvuku, jediná umělost. Výsledek byl ryt rovnou do masteru desky tak, jak jsme ho v ten okamžik hráli. Výlisky nahrávky jsou očíslovány a stihly se tak už mezi milovníky klasiky sběratelskou raritou.“ Soutěž International Classical Music Awards (ICMA) je každoročně otevřena všem audio a audiovizuálním nahrávkám vydaným v daném období ke komerčním účelům s mezinárodní distribucí. Členy poroty jsou šéfredaktoři prestižních hudebních časopisů a zástupci významných kulturních institucí z Německa, Turecka, Belgie, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Ruska, Lucemburska, Polska, Finska, Rakouska a Španělska (Crescendo, Andante, Musica, Pizzicato, Das Orchester, Scherzo, Musik & Theater ad.). Ceny se udělují celkem v šestnácti kategoriích. Porota oceňuje u nominovaných nahrávek kromě výjimečného uměleckého přednesu i nápaditost ve výběru repertoáru.
Ceny International Classical Music Awards (ICMA) jsou udělovány pravidelně od roku 2011 poté, co nahradily ocenění MIDEM. Vítězové budou oznámeni 20. ledna příštího roku.

Foto: Michael Aust

Má vlast.jpg

Podcast