Druhý ročník domácích koncertů začíná

31.3.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Prvním dubnovým víkendem začíná 2. ročník hudebního happeningu Vážný zájem. Ten v loňském roce přinesl na stovku koncertů vážné hudby do obývacích pokojů po celé republice. Kromě oblíbených domácích koncertů, přichází letos organizátoři s řadou novinek – od otevřených domácích koncertů, přes nový projekt městských salónů, po vývoj online aplikace, která umožní původně měsíční happening rozšířit do celého roku.

Jednou z novinek jsou tzv. otevřené domácí koncerty. Těch se zúčastní nejen výteční instrumentalisté z loňského ročníku, ale i nové tváře. Společně s organizátorem, violoncellistou Tomášem Jamníkem jsou to klavíristé Ivo Kahánek a Miroslav Sekera, houslisté Josef Špaček a Jan Fišer, mezinárodně uznávané komorní soubory Dvořákovo trio a Belfiato Quintet. “Otevřené koncerty, které se budou konat na různých, možná i nečekaných místech, budou ohlašovány v krátkém předstihu na sociálních sítích a prostřednictvím e-mailu. Koncertů se bude moci zúčastnit kdokoliv, jen pozor: na koncertech bude velmi omezený počet míst,” vysvětluje Tomáš Jamník.

Nově se k hudebnímu happeningu připojí například houslista Ivan Ženatý, hornista Přemysl Vojta, hobojista Vilém Veverka nebo smyčcové trio s mezinárodním obsazením: houslista Andreas Feldmann (Německo), violista Chaim Steller (Nizozemí) a violoncellista Tomáš Jamník.

Na speciálním koncertě představí violoncellista Michal Kaňka nový projekt Karlínského salónu, který má ambici navázat na velkou tradici salónních koncertů. Ty jsou zajímavým mezičlánkem mezi koncerty domácími a veřejnými. Počet míst bude vzhledem k nevelkým koncertním prostorům taktéž omezen.

I letos má každý možnost uspořádat v průběhu dubna vlastní koncert vážné hudby. Pro pořadatele jsou k dispozici nové příručky, které organizaci domácího koncertu zásadně usnadní. “Nově je navíc možné zakoupit dárkové vouchery na uspořádání domácího koncertu kdykoliv v průběhu roku,” doplňuje Tomáš Jamník.

Hlavním cílem letošního ročníku je vybrat dostatek finančních prostředků na vývoj webové aplikace, která umožní pořádat domácí koncerty a další speciální vystoupení vážné hudby během celého roku. Vážný zájem je možné podpořit do 21. dubna 2017 na adrese HITHIT.cz/vaznyzajem.