Dvaadvacetiletý dirigent Peltokoski má další funkci. Od roku 2024 povede jeden z předních francouzských orchestrů

Finský dirigent Tarmo Peltokosi už je šéfdirigentem Lotyšského národního symfonického orchestru a hlavním hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie. Nyní se stane také hudebním ředitelem Orchestre National du Capitole de Toulouse.

Západoevropské orchestry poslední dobou doslova šílí po mladých finských dirigentech. Velkou hvězdou na světové hudební scéně je například šestadvacetiletý Fin Klaus Mäkelä, který bude od roku 2027 vést nejprestižnější nizozemské těleso - orchestr Concertgebouw. Zároveň je také od roku 2021 šéfdirigentem Pařížského orchestru.

profimedia-0699535590.jpg

Klaus Mäkelä (©Profimedia)

Není ovšem jediným mladým finským dirigentem, který je v západní Evropě žádán. V září se objevila zpráva, že novým hlavním hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie se stane Tarmo Peltokoski. Tento Mäkelův krajan je ještě o čtyři roky mladší - narodil se v roce 2000, letos tedy oslavil 22. narozeniny. Debuty u nejvýznamnějších německých, nizozemských a francouzských orchestrů má ovšem povětšinou buď již za sebou, nebo jej čekají ještě před koncem aktuální sezóny.

K této pozici (a také k funkci šéfdirigenta Lotyšského národního symfonického orchestru) mu nyní přibude ještě funkce šéfdirigenta jednoho z nejprestižnějších francouzských orchestrů - Orchestre National du Capitole de Toulouse (ONCT). O této novině informoval na svém blogu Slipped Disc hudební publicista Norman Lebrecht, podle kterého je zmíněné těleso "všeobecně považováno za nejlepší francouzský orchestr mimo Paříž."

Náhrada za ruského dirigenta

Peltokoski nastoupí na místo, jež se uvolnilo tak trochu z politických důvodů. Funkci šéfdirigenta ONCT totiž už v prvním čtvrtletí letošního roku složil Tugan Sochijev, který tak - jako mnoho jiných ruských dirigentů - učinil v souvislosti s válkou na Ukrajině. V případě Sochijeva se jednalo zejména o to, že dirigent seděl takříkajíc "na dvou židlích" a kromě svého působení ve Francii byl také šéfdirigentem Velkého divadla v Moskvě. Této funkce se rovněž vzdal.

"Jsem velice šťasten a dojat, že se mohu připojit k ONCT," uvedl ke svému jmenování Tarmo Peltokoski. "Okamžitě jsem s těmi hudebníky navázal vřelý a po hudební stránce velice inspirativní vztah. Orchestr jsem v minulosti dirigoval už dvakrát a měl jsem příležitost se tak seznámit se skvělou prací Tugana Sochijeva, jehož zásluhou jde o jeden z nejlepších orchestrů v Evropě. S velkou pokorou a nadšením přijímám post hudebního ředitele a budu se také věnovat práci v Toulouské opeře."

Tugan_Sokhiev.jpg

Tugan Sochijev (©Frank Guschmann)

Jac van Steen: finští dirigenti jsou skvěle technicky připravení

O úspěchu skandinávských dirigentů v západní Evropě hovořil tady na Classic Praha také holandský dirigent Jac van Steen v pořadu Hudba v miléniu. Rozhovor je na našem webu stále k dispozici jako podcast. Podle van Steena není úspěch mladých Finů pouze otázkou náhody. Velké zásluhy prý má na jejich přípravě zejména Jorma Panula, mezi jehož žáky patří jak Mäkelä, tak i Peltokoski.

"Zaprvé, finští dirigenti mají vynikající průpravu. Slavná je hlavně dirigentská třída, kterou vede Jorma Panula. Všechny mladé dirigenty, kteří u něj studují, dokáže dostat na neuvěřitelně vysokou profesionální úroveň," uvedl van Steen pro rádio Classic Praha. "A dalším důvodem je společenský přístup skandinávských národů. Udržují si zdravý distanc a zdravý respekt vůči orchestrům. Žádné diktátorství, mlácení taktovkou do pultu – nechci, aby to znělo hanlivě, ale myslím teď ten italský, cholerický typ dirigenta, jako například Toscanini. To už je dávno pryč, to do dnešní doby nepatří. Dnes je dirigent součástí orchestru," míní Jac van Steen.

Jac van Steen war Dortmunds Generalmusikdirektor von 2008 bis 2013. Foto Tilman Abegg.jpg

Jac van Steen (©Tilman Abegg)

Úvodní foto: Tarmo Peltokoski (©Peter Rigaud)

Podcast