Ennio Morricone získal Oscara

29.2.2016 / Zprávy / Marek Šulc
Maestro Ennio Morricone získal Cenu americké filmové akademie Oscar za hudbu k filmu Quentina Tarantina The Hateful Eight. Legendární skladatel byl na zlatou sošku nominován už 5x, Oscara ale získal jen v roce 2007 za celoživotní dílo. Nyní mu vítězství přinesla hudba, kterou v červenci 2015 nahrál v Praze s Českým národním symfonickým orchestrem.

"Děkujeme panu Morriconemu, že si pro svou oscarovou hudbu vybral náš orchestr", uvedl šéf ČNSO Jan Hasenöhrl, který ve filmu The Hateful Eight hraje dvouminutové sólo na trubku. Český národní symfonický orchestr skladatele doprovázel 2x na evropském turné a Ennio Morricone vystoupil také na festivalu Prague Proms, který ČNSO kazdoročně pořádá.

Tarantino, jako celoživotní obdivovatel Morriconeho díla, použil jeho hudbu ve svých  posledních pěti filmech. Nyní je to však historicky poprvé, kdy Morricone nahrál zcela původní hudbu k Tarantinově filmu. Navíc od posledního westernu, ke kterému Morricone zkomponoval hudbu, tedy filmu Hodný, zlý a ošklivý, uplynulo více než 40 let. Morricone za hudbu k filmu Osm hrozných získal už Zlatý glóbus a cenu BAFTA. Hudbu pro vinylové vydání soudtracku The Hafeful Eight ČNSO s Enniem Morriconem nahrál v londýnském studiu Abbey Road.