Exkluzivní Koncert bez smokingu

30.8.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Tento pátek 1. září ve 20.00 zazní v rámci Koncertu bez smokingu kompletní Symfonie Manfred P. I. Čajkovského v nové nahrávce České filhamornie a Semjona Byčkova.

Společně už několikátou sezónu pracují na projektu s jasným názvem „Čajkovskij“. Projekt zahrnuje natočení všech symfonií, klavírních koncertů a některých orchestrálních děl. Sám dirigent o vztahu ke skladateli řekl: „Jak jinak nazvat autora této úžasné hudby, kterou hluboce milujeme, než jako drahého přítele? Čajkovského hudbu miluji odnepaměti a jako každá první láska, ani tato nikdy nezmizela.“

Programní Symfonii Manfred op. 58 slyšel naživo asi málokdo. Téměř hodinový opus, stojící mezi skladatelovou Čtvrtou a Pátou symfonií, nejprve málem nevznikl, a posléze byl málem skoro celý zničen. Čajkovskému navrhl téma Byronovy filozofické básně Vladimir Stasov poté, co jej odmítli jak Milij Balakirev, tak Hector Berlioz. Ani Čajkovskij se tématu nechtěl ujmout a trvalo mu tři roky, než se v roce 1885 odhodlal ho zpracovat. Nakonec byl se symfonií natolik spokojen, že ji určitou dobu považoval za své doposud nejlepší dílo. Později názor radikálně změnil, chtěl skladbu zničit a zachovat jen první větu. Historie jako by mu dala za pravdu. Symfonie Manfred byla sice mnohokrát nahrána, ale dodnes se nestala běžnou součástí koncertních programů.