Fantasie Kateřiny Kněžíkové

Nové CD Kateřiny Kněžíkové slavnostně pokřtila Soňa Červená.

6GTVH6FRSG.jfif

Aby vylétlo do celého světa, to CD Fantasie přeje jeho kmotra, vysloužilá pěvkyně,“ s nadsázkou a humorem popřála paní Červená novému CD Fantasie, které nahrála naše nejobsazovanější pěvkyně Kateřina Kněžíková společně s doprovodem klavíristy Davida Švece.

Kněžiková 6.jpg

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, která dobyla svět a vystupovala se jmény jako Carreras, Pavarotti, Tom Waits či Lou Reed, dále Kateřině krásně polichotila: Říká se co Čech, to muzikant, a vy krásná mladá Kateřino Kněžíková, vy jste nejlepší muzikant u nás v České Republice.“

Kněžiková 7.jpg

Na CD Fantasie interpretuje Kateřina písně, které jsou pro její kariéru zásadní. Kateřina měla touhu představit posluchačům písně, které znamenaly pro její pěvecký vývoj na začátku studia zásadní roli. A jsou také důvodem, proč se k písňovému repertoáru stále vrací.

Kněžiková 4.jpg

Na otázku, jaký mám vztah Kateřina k Soně Červené, odpovídá:

Pamatuji si na jedno z mých prvních vystoupení, na kterém se paní Červená objevila. Vedle toho, že byla milá a vstřícná mě uchvátila svým vyzařováním. Ne tedy tím, že byla a je velkou divou, ale zejména svou oddaností a pokorou, kterou v sobě má. Známe se několik let a já jsem vždy nadšená, když mohu vedle ní pobýt aspoň pár chvilek. Je to nesmírně pozitivní člověk s nádhernou duší. Naslouchat jejímu umění, jejím příběhů, být jí nablízku, to je pro mě obrovská odměna. Nevzdává se, je cílevědomá, chce ze sebe vždy vydat maximum a jen tak nějaký neúspěch či překážka ji nezastaví. To je obdivuhodné a myslím, že právě to máme společné.“

Soňa Červená se slovy Kateřiny jistě souhlasila, sama ve 13.komnatě zmínila: „Hlasivky a talent jsou důležité, ale je to tak 50 procent. Dalších 50 je posedlost, pile a pokora.

Kněžiková 5.jpg

Sopranistka Kateřina Kněžíková je jednou z našich nejperspektivnějších a nejobsazovanějších pěvkyní, která se vedle opery věnuje i koncertnímu repertoáru. Je laureátkou ceny Classic Prague Awards 2018 a Ceny Thálie 2019. V roce 2006 se stala stálou členkou Opery Národního divadla. Tento rok se pro ni stal velmi zásadním. Po úspěchu na prestižním festivalu Glyndebourne Opera Festival , kde ztvárnila hlavní roli Káti Kabanové ve stejnojmenné opeře L. Janáčka, Kateřina vydala své první profilové (sólové) album Phidylé. Album bylo označeno jako „Editor´s Choice“ a „The Best Classical Albums of 2021“ světovým, prestižním časopisem Gramophone. Nyní Kateřina vydává CD Fantasie.

Kněžiková 8.jpg

Foto: Archív Kateřiny Kněžíkové

Podcast