Festival Janáčkův máj představil program

7.1.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj, který se na přelomu května a června bude konat v Ostravě a v dalších městech Moravskoslezského kraje, přinese v jubilejním čtyřicátém ročníku několik výjimečných koncertů. Letošní ročník se uskuteční v rekordních osmi městech regionu.

„Když jubileum, tak to samozřejmě znamená trošku oslavit. Jsem rád, že přivítáme v Ostravě kromě domácího orchestru (Janáčkova filharmonie Ostrava) Českou filharmonii s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem a Moravskou filharmonii Olomouc, kterou bude řídit mladý český dirigent Marek Štilec. Ze zahraničí přijede do Ostravy Královská liverpoolská filharmonie s jedním ze světových pianistů Paulem Lewisem,“uvedl ředitel festivalu Jaromír Javůrek. 

Festival, který odstartuje 24. května, nabídne až do 8. června přibližně dvě desítky koncertů. Návštěvníci se mohou těšit například na devětadvacetiletého sólistu Státní opery ve Vídni, milánské opery La Scala a také Metropolitní opery v New Yorku basbarytonistu Adama Plachetku, který na galakoncertu představí klenoty evropské opery. 

K neobvyklým koncertům bude patřit také souborné provedení šesti suit pro violoncello Johanna Sebastiana Bacha v podání Jiřího Bárty. Na závěrečném koncertu pak poprvé v Ostravě zazní Třetí symfonie Gustava Mahlera.