Festival Mitte Europa končí

4.5.2016 / Zprávy / Marek Šulc

Tradiční česko-německý hudební festival Mitte Europa se letos kvůli nedostatku financí neuskuteční. I další budoucnost festival převážně barokní hudby, v rámci kterého se koncerty konaly od roku 1992 v Sasku, Bavorsku a severozápadních Čechách, je nejistá.

Původní plán na uspořádání letošního ročníku festivalu v omezeném rozsahu nebylo podle Heintze možné realizovat. "Bylo příliš málo času na to, abychom mohli zkoordinovat a vytvořit program vzhledem k závazkům mnohých umělců. Probíhající insolvenční řízení navíc nedovolovalo vynaložení potřebných finančních prostředků na akci," uvedl insolvenční správce.

Letošní ročník festivalu, který měl být již pětadvacátý, se tak konat nebude. Pořádající spolek se sídlem v saském Plavně se před časem dostal do finančních potíží kvůli dluhům z minulých ročníků a na počátku roku musel ohlásit insolvenci.

Vzhledem k prestiži festivalu, nad nímž v minulosti přebírali záštitu i němečtí kancléři a čeští premiéři, se už nyní "opatrně uvažuje o jeho oživení". Podle Heintze ale bude nějakou dobu trvat, než budou na stole nějaké konkrétní návrhy.