Festivalová ouvertura v Českém Krumlově

21.7.2018 / Zprávy / Martina Klausová

Hit New York, New York obstaral na Letní jízdárně zámecké zahrady finále včerejšího zahajovacího koncertu 27. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Představili se violoncellista Jiří Bárta, zpěváci z Broadwaye Christiane Nollová a Hugh Panaro, sopranistka Sooyeon Kim z Jižní Koreje, Schola Gregoriana Pragensis i zpěvák Jan Smigmator.

Zazněly skladby Mozarta, Bacha, Saint-Saënse, Pucciniho i písně z muzikálu Fantom opery. Ohlas měla árie Měsíčku na nebi hlubokém z Dvořákovy opery Rusalka, kterou zpívala Kimová. Na klarinet zahrál i nevidomý nadaný žák pražské ZUŠ Jaroslava Ježka Daniel Klement. Hrálo a zpívalo se i v dalších částech zahrady, atmosféru doplňovaly světla a projekce, které vytvářely kulisy pro operní a muzikálová čísla. Navozovaly například atmosféru Japonska při árii Čo-Čo-San, vytvářely divadelní kulisy při Fantomu opery nebo připomínaly americké velkoměsto při swingové části večera.

Končit skladbou New York, New York napadlo Smigmatora, který na festival jezdí již několik let rád jako divák, vzpomíná na dva koncerty trumpetistyArturo Sandovala. “Na zkoušce jsem zazpíval první frázi, zpěvákům z Broadwaye předal mikrofon, a protože jsou to profesionálové, tak se hned chytli,” řekl ČTK Smigmator, který na festivalu vystoupí 4. srpna na swingovém večeru s Dashou i big bandem Felixe Slováčka.

ScholaBártaSmigmator

Foto: Libor Sváček