FOK zahájil svou 81. sezónu

17.9.2015 / Zprávy / Martina Klausová
Zaplněná Smetanova síň pražského Obecního domu ve středu 16.9. dlouhotrvajícím potleskem odměnila zahajovací koncert 81. sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Šéfdirigentského žezla se v ní ujal Fin Pietari Inkinen, který bude řídit kromě zahajovacího koncertu dalších pět programů i úvodní abonentní koncerty. Sólistou programu, který byl kombinací finského a českého repertoáru, byl houslový virtuos Pavel Šporcl.

Úvod večera patřil české premiéře orchestrální skladby LA Variations Esa-Pekky Salonena z roku 1996, která předznamenala i dlouhodobé směřování Pražských symfoniků, kteří se pod vedením Inkinena zaměří na severský repertoár.

První polovinu večera doplnil Koncert pro housle a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů z roku 1933. K FOK se v něm po úspěchu na loňském narozeninovém koncertu vrátil Pavel Šporcl, který se tak stal prvním českým sólistou, jehož Pietari Inkinen s FOKem doprovodil. Rukopis tohoto houslového koncertu Martinů byl nalezen teprve roku 1968 ve Washingtonu a světová premiéra se uskutečnila až v říjnu roku 1973, Chicagský symfonický orchestr řídil Georg Solti, sólový part přednesl Josef Suk.

Program FOK uzavřel nejslavnější českou symfonií, Dvořákovou Symfonií č. 9 e moll Novosvětskou. Tentýž program zazní ve Smetanově síni Obecního domu ještě ve čtvrtek 17.9.

V nadcházející sezoně FOK nabízí čtyři světové premiéry a dvě premiéry české. Posluchače čeká 11 abonentních řad. FOK plánuje zahraniční zájezdy i aktivity pro děti a rodiče.