Gabriela Beňačková je v Síni slávy

1.9.2017 / Zprávy / Marek Šulc
Ředitel Národního divadla Jan Burian uvedl  do Síně slávy české první scény operní pěvkyni Gabrielu Beňačkovou. Stalo se tak v historické ředitelně, symbolicky v úvodu 135. sezony. Beňačková je teprve třetí osobností, které se této pocty dostalo. Loni vstoupil do Síně slávy tanečník Vlastimil Harapes, rok před ním herečka Vlasta Chramostová.

Její úspěšná mezinárodní kariéra, neodmyslitelná spojitost s Národním divadlem a letošní životní jubileum, kdy 25. března oslavila sedmdesátiny, z ní činí ideální volbu pro další osobnost v Síni slávy," uvedl Burian.

Beňačková pokládá tento akt za jakési své déja vu. "V roce 1970 bylo tady v této místnosti koncertní křídlo a já tu tehdy 5. května dopoledne dělala zkoušku a zpívala Mařenku z Prodané nevěsty. Vedení opery i divadla se muselo tehdy utvrdit v tom, že taková mladinká může do zlaté kapličky," uvedla. Ocenění si moc váží, diplom o vstupu do Síně slávy Národního divadla prý u ní doma nalezne místo hned vedle apoštolského požehnání od papeže.

"Pro mě je to obrovská čest. I proto, že jsem tady začínala - a tady symbolicky po sedmačtyřiceti letech končím," dodala umělkyně, která při znovuotevření Národního divadla v roce 1983 zpívala titulní roli Smetanovy Libuše. Mezi její největší úspěchy patří Káťa Kabanová v prvním uvedení díla v newyorské Metropolitní opeře v roce 1991. Na téže scéně ztvárnila o dva roky později i Jenůfu a Rusalku, v roce 1995 Mimi a Leonoru a v roce 1998 Desdemonu.