Gustavo Dudamel novým hudebním ředitelem Pařížské opery

Světoznámý dirigent by měl do funkce nastoupit 1. srpna 2021

Pařížská opera v pátek oznámila na svých webových stránkách, že jejím příštím hudebním ředitelem bude populární venezuelský dirigent Gustavo Dudamel. Letošní čtyřicátník je také šéfem Losangeleských filharmoniků a jak uvedl deník New York Times, patří k nevelkému množství klasických hudebníků, které lze označit za celebrity. Kromě svých uměleckých kvalit je proslulý i tím, že propaguje přístupnost kultury nejširší veřejnosti a všem věkovým i sociálním skupinám, jakož i sjednocování společnosti skrze hudbu - tyto ideály realizuje například v rámci své nadace Gustavo Dudamel Foundation.

Nedávno jmenovaný ředitel Pařížské opery Alexander Neef uvedl: "Jsem velice šťastný, že Gustavo Dudamel přijal mou nabídku stát se hudebním ředitelem Pařížské opery. Je jedním z nejtalentovanějších a nejrenomovanějších světových dirigentů. Jeho nadšení pro umělecké i vzdělávací projekty a jeho přesvědčení, že kultura by měla být dostupná všem, nám dodá nový impuls."

Podobně nadšeně se vyjádřil i Dudamel: "Už od svého rozhodujícího setkání s Pařížskou operou v roce 2017 jsem měl pocit důvěry, hudebního propojení a sdílené vize. Nabídku Alexandra Neefa jsem přijal díky výjimečné umělecké úrovni členů orchestru i sboru Pařížské opery a díky silnému poutu, které jsme si vzájemně vytvořili při nastudování Pucciniho Bohémy." Dále dirigent uvedl, že chce během tohoto angažmá napřít veškerou svou energii k tvorbě jedinečných hudebních zážitků pro publikum Pařížské opery a že chce tento operní dům "ještě více propojit s duchem města a země, které jej obklopují."

Gustavo Dudamel se v pouhých osmnácti letech stal hudebním ředitelem Symfonického orcherstru Simóna Bolívara ve své rodné Venezuele. Jeho světová kariéra se ovšem naplno rozjela až poté, co roku 2004 vyhrál Dirigentskou soutěž Gustava Mahlera pořádanou Bamberskými symfoniky. Během svého působení v Los Angeles mimo jiné také roku 2007 založil Mládežnický orchestr Los Angeles, o dva roky později se stal šéfdirigentem tamní světoznámé filharmonie a ještě před třicítkou také rytířem francouzského Řádu umění a literatury. V Pařížské opeře debutoval v roce 2017 Bohémou Giacoma Pucciniho a jako její hudební ředitel by měl působit od letošního 1. srpna po dobu šesti sezón.

Foto: Anyul Rivas, Wikimedia Commons 19.4. 2021

Podcast