Herecká asociace udělí své ceny

24.3.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Ceny Thálie, výroční ocenění Herecké asociace, budou v sobotu 28. března slavnostně uděleny už podvaadvacáté na scéně Národního divadla v Praze. Ceremoniál, během něhož se rozhodne o vítězích ve 4 kategoriích, poprvé nabídne také umělecká vystoupení různých žánrů. Na počest 25. výročí založení Herecké asociace zazní slavná Šampaňská árie z opery W.A. Mozarta Don Giovanni a ke slovu se dostane také vtipná ukázka z komedie Tomasze Jachimeka Kolega Mela Gibsona o neúspěšném oblastním herci, nebo pantomimické či muzikálové vystoupení.

Odborné poroty Cen Thálie letos na nejvýznamnější ocenění za umělecké výkony nominovalo 24 umělců, mezi nimiž jsou například herci Vilma Cibulková, Ondřej Brousek, Zdena Herfortová nebo Jaromír Dulava, tanečníci Richard Ševčík a Tereza Podařilová nebo operní pěvci Ivana Veberová a Aleš Briscein. Moderátorem večera bude tradičně Antonín Procházka.

Nejvíce nominací za rok 2014 získalo pražské Národní divadlo – celkem sedm, z toho pět baletních, přičemž v kategorii tanečnic už má první česká scéna trofej jistou, neboť v dámské finálové trojici jsou výhradně jeho reprezentantky. Další pražské scény mají dohromady také sedm nominací, z toho dvě připadají díky výkonům v inscenaci Shakespearova Hamleta na Švandovo divadlo. Mimopražským divadlům tentokrát vévodí třikrát zastoupené plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Po dvou nominacích mají brněnské Městské divadlo, ostravské Národní divadlo moravskoslezské a českobudějovické Jihočeské divadlo. A konečně na Cenu Thálie aspiruje operní pěvec Nikolaj Višňakov „v dresu“ Moravského divadla Olomouc.