Hoboje a fagoty rozezní Prahu

3.12.2019 / Zprávy / Martina Klausová

O nadcházejícím víkendu bude hlavní město hostit množství umělců, kteří mistrovsky ovládají hru na dvouplátkové nástroje. Posluchači si mohou na několika koncertech vychutnat tóny hobojů a fagotů těch nejlepších hráčů nejen z České republiky, ale i ze světa.

Ve dnech 6. a 7. prosince se v Praze uskuteční České dvouplátkové sympozium. Je to projekt, který spojuje nevšední umělecké zážitky s edukací mladých hobojistů a fagotistů. Právě hráči na hoboje a fagoty totiž jako jediní z velké rodiny dřevěných dechových nástrojů potřebují k rozeznění nástroje dvouplátek a tím se odlišují například od fléten nebo klarinetů. „Hra na dvouplátkové nástroje je ve srovnání s jinými dechovými nástroji velmi komplikovaný obor a my se snažíme šířit osvětu“ uvádí ředitelka projektu Kateřina Kmínková.

Sál Martinů a Sukova síň Rudolfina se rozvibrují tóny hobojů a fagotů

V rámci sympozia může posluchač navštívit nezapomenutelné koncerty vysoké umělecké hodnoty, během kterých se představí ti nejlepší čeští a zahraniční interpreti na dvouplátkové nástroje.

Asi největším diváckým lákadlem je Slavnostní dvouplátkový koncert, který se koná 7. prosince v Sukově síni Rudolfina. Společný program nastudovali nejlepší čeští hobojisté a fagotisté a členové České filharmonie. Posluchač na podiu uvidí například Janu Brožkovou v čele hobojovo fagotového sextetu, který přednese skladbu nedávno zesnulého skladatele Františka Xavera Thuriho Concerto a‘6. Všech pět fagotistů České filharmonie společně nastudovalo náročnou skladbu Richarda Rodgerse My Favourite Things, jako speciální host vystoupí první hráčka na anglický roh Deutsche Oper Berlin Iveta Hylasová Bachmannová. „V druhé části koncertu jsme pro posluchače připravili nezapomenutelný hudební zážitek. Pozvali jsme hráče na hoboje a fagoty z celé republiky i ze Slovenska, abychom společně zahráli několik skladeb z Vánočního oratoria pro dvouplátkový orchestr a sbor, které loni složil Tomáš Františ. Na podiu tak bude účinkovat více než šedesát hráčů, mimo hobojů a fagotů zde budou také anglické rohy, milostné hoboje (oboe d’amore) či kontrafagoty.“ uvádí Kateřina Kmínková.

Další koncert se koná v pátek 6. prosince v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů v Lichtenštejnském paláci. Vladislav Borovka, člen České filharmonie a jeden z nejlepších domácích hráčů na hoboj přednese koncert Bohuslava Martinů pro hoboj a orchestr, doprovodí jej Akademičtí komorní sólisté – orchestr složený z talentovaných studentů hudební akademie, dirigovat bude Leoš Svárovský.

Posluchač si může vybrat z programu ale také sobotní fagotový recitál italského a světově uznávaného fagotisty Stefana Canutiho. Jako jeden z nejcharismatičtějších a nejtalentovanějších interpretů a pedagogů hry na fagot světové klasické scény přijede na sympozium vzdělávat mladé české fagotisty. V rámci odpoledního programu se rozhodl přednést jedinečný koncert složený z nových italských skladeb pro fagot.

Hoboje a fagoty mají vlastní spolek

České dvouplátkové sympozium pořádá Český spolek dvouplátkových nástrojů, neziskový subjekt, který pečuje o hru na hoboj a fagot v České republice. Spolek se snaží docílit toho, že v zde bude množství výborných hráčů na dvouplátkové nástroje, kterých dlouhodobě na školách spíše ubývá. „Podporujeme studenty a mladé umělce ve hře na hoboj a fagot. Ke hře na dvouplátkové nástroje se snažíme přivést nové žáky prostřednictvím pořádání edukačních koncertů na základních uměleckých školách, během kterých se děti často vůbec poprvé setkají s hoboji a fagoty a poznají je v tom nejkrásnějším světle.“ uvádí tajemník spolku a fagotista Ondřej Roskovec. Spolek podporu poskytuje i základním uměleckým školám a pedagogům, pořádá edukační projekty zaměřující se na další vzdělávání mladých umělců i na osvětu v pedagogice. Od roku 2014 organizuje interpretační soutěže ve hře na hoboj a fagot.