Houslista Josef Špaček ve vídeňském Musikvereinu

12.2.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Houslista Josef Špaček vystoupí v roce 2015 na více než stodvaceti koncertech doma i v zahraničí. V březnu debutuje Sukovou Fantasií ve vídeňském Musikverein. Jako sólista se představí na šesti koncertech dubnového turné České filharmonie po Velké Británii. V létě bude Josef koncertovat v New Yorku, Essenu nebo Šanghaji. Chybět nebude ani na domácích hudebních festivalech Smetanova Litomyšl a Lípa Musica.
Na jaře mu vydá společnost Supraphon novou nahrávku houslových koncertů Dvořáka, Suka a Janáčka s Českou filharmonií. Josefa rovněž čeká výzva v podobě uměleckého vedení komorního koncertu.  

V dubnu se Josef zhostí netradičního úkolu – řízení komorního koncertu. Speciálně
pro tuto příležitost složený smyčcový orchestr z hráčů České filharmonie zahraje pod jeho vedením Beethovenův Smyčcový kvartet f moll op. 95 a Metamorfózy Richarda Strausse. Josef je autorem dramaturgie, uměleckým vedoucím a rovněž jedním z interpertů. „Záměrně jsem zvolil tyto náročné skladby, neboť vyžadují velmi odlišný způsob orchestrální hry. Všichni tutti hráči budou v dané chvíli plnit roli sebevědomých lídrů, tak aby se nemuseli spoléhat výhradně na vedoucího skupiny“, vysvětluje svou představu Josef Špaček.