Houslistka Julia Fischer získala české ocenění

12.3.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Dlouhotrvající potlesk zcela zaplněného sálu pražského Rudolfina zakončil vystoupení houslistky Julie Fischer s Českou filharmonií. Posluchačům nabídla Koncert pro housle a orchestr č. 2 Bohuslava Martinů. V přídavku se posluchači dočkali finální věty ze sonáty Paula Hindemitha.

Po koncertu převzala medaili za zásluhy od Nadace Bohuslava Martinů. Jejími držiteli jsou například houslista Josef Suk, klavírista Rudolf Firkušný nebo dirigent Rafael Kubelík.

Martinů Koncert pro housle a orchestr č. 2, který provedla Julia Fischer, je jedním z nejhranějších z jeho více něž třiceti děl tohoto druhu. Podnět k jeho kompozici dal slavný houslista Mischa Elman. Koncert poprvé zazněl v Elmanově podání 31. ladna 1943 za doprovodu Bostonského symfonického orchestru pod taktovkou Sergeje Kusevického. 

Rodačka z Mnichova má nadstandardní vztah k české hudbě i k České a Slovenské republice, odkud pochází její matka, klavíristka Viera Fischerová. V Česku vystupuje opakovaně. Jen s ČF hrála již pošesté, loni byla jednou z hvězd festivalu Pražské jaro, kde se představila i jako klavíristka. Do Prahy, kde poprvé hrála v roce 2004, tentokrát s sebou přivezla i obě své děti, pětiletého chlapce a dvouletou holčičku.