Hudba tisíců

10.5.2018 / Zprávy / Martina Klausová

Ve dnech 16. května – 7. července se uskuteční již sedmnáctý ročník  festivalu Hudba tisíců

Každý ročník se snaží uvést několik děl Gustava Mahlera. Letos zazní hned na zahajovacím koncertě Symfoniě č. 4 Gustava Mahlera v provedení Filharmonie Brno, sopranistky Lucie Silkenové a dirigenta Petra Altrichtera a další symfonie Gustava Mahlera – č. 9 – zazní v provedení Boston Youth Symphony Orchestra a dirigenta Benjamina Zandera, který přijíždí do Jihlavy již podruhé. Kromě velkých symfonických děl festival uvede i výběr Mahlerova písňového díla. Písně ze sbírky Des Knaben Wunderhorn zazpívají laureáti Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kteří již tradičně na každém ročníku festivalu vystupují. Dílo skladatele, který se narodil 7. července 1860 v Kalištích u Humpolce a do svých patnácti let žil v Jihlavě, tvoří a vždy bude tvořit samozřejmě základní osu celého festivalu.

Další důležitou dominantou letošního ročníku bude oslava sto let vzniku samostatného Československa. Pořadatelé se snaží zdůraznit moment česko-slovenské vzájemnosti a tak se v programu objeví řada slovenských interpretů, souborů a skladeb. Lákavé bude jistě vystoupení dvou velkých a mezinárodně proslulých chlapeckých sborů na Koncertu Kraje Vysočina pod osobní záštitou hejtmana Kraje Vysočiny MUDr Jiřího Běhounka. Posluchači uslyší Bratislavský chlapčenský zbor a český chlapecký sbor Boni pueri. Na závěr koncertu se oba chlapecké sbory spojí a společně provedou české a slovenské sborové skladby. 

Na dalších koncertech se představí i slovenská kytaristka Miriam Rodriguez Brüllová spolu s violoncellistou Petrem Nouzovským, Komorní orchestr Leoše Janáčka, zajímavé skladby z pozdní renesance se vztahem k Jihlavě uvede soubor Octopus Pragensis vedený předním znalcem hudby rudolfinské doby Petrem Daňkem.

Velkým magnetem festivalu bude provedení Janáčkova díla Zápisník zmizelého s tenoristou Jaroslavem Březinou a klavíristou Martinem Kasíkem. Tento klavírista vystoupí ještě v dalším projektu, na němž se do Jihlavy vrací hobojista Vilém Veverka a harfistka Kateřina Englichová.

Festival rovněž zahajuje přípravu na další významnou dramaturgickou linii, která bude v dalších ročnících mapovat a prezentovat tvorbu v Čechách (a samozřejmě rovněž na Vysočině) narozených autorů žijících a působících v osmnáctém století ve Vídni. Velký mezinárodní projekt se jmenuje „Češi ve Vídni“ a posluchači budou mít možnost v premiéře vyslechnout ukázky z baletu Leopolda Koželuha „La ritrovata folia di Ottone II“. Tento koncert bude i s jedním velkým překvapením a zahrají na něm znalci autentické interpretace – houslista Jiří Sycha a cembalista Filip Dvořák.

Festival Hudba tisíců má i úzký vztah k nejmladší posluchačské a interpretační generaci. A tak tradičně je jeden dopolední koncert s výkladem a besedou určen studentům gymnázia a na některých koncertech včetně slavnostního zahájení vystoupí i studenti Základní umělecké školy Jihlava. Mladým hudebníkům je rovněž určeno setkání mladých dechových kapel v Kalištích u Humpolce, které je již dlouho spojeno pod mottem „Evropan Gustav Mahler“ s festivalem Hudba tisíců.

Úctyhodný je seznam účinkujících na Velké národní slavnosti 21. června v Parku Gustava Mahlera, kde se představí Pěvecké sdružení Campanula Jihlava, JSPS Melodie Jihlava, PS Slavoj Chrudim, PS Záboj Pelhřimov, PS Vlastislav Heřmanův Městec, Ženský sbor Golčův Jeníkov, Pěvecký sbor Doubravan Chotěboř, PS Foerster Sokola Jihlava, Sbor Slavík – Pacov, Pěvecký sbor Čech a Lech Humpolec, Svatopluk smíšený sbor Žďár nad Sázavou, Pěvecké sdružení Gymnázia Jihlava, Smyčcový orchestr ZUŠ Jihlava Filharmonie Hradec Králové a dirigenti Jan Nosek a Marek Štilec. Tento rozsáhlý ansámbl v počtu několik stovek účinkujících spojí své síly k provedení kantáty Česká píseň Bedřicha Smetany. Na závěr koncertu pak zazpívá a zahraje českou národní hymnu v klasické úpravě Otakara Jeremiáše. Ještě před provedením České písně zazní na koncertě Sukův pochod V nový život, Vltava z cyklu symfonických básní Má vlast a Předehra k opeře Libuše Bedřicha Smetany.

K festivalové atmosféře a celkovému programu patří i řada doprovodných akcí. V předvečer festivalu to bude výstava „Partitury“ v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě, další výstava bude zahájena 8. července v Domě Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce a objeví se na ní karikatury slavných osobností Josefa Blechy, v srpnu pak na tuto výstavu naváže další expozice Festival Hudba tisíců Mahler – Jihlava na fotografiích Jana Černo. Z přednášek určitě zaujme podrobný výklad o vzniku a historii naší národní hymny v Městské knihovně Jihlava, spojený i s ukázkami.

Snahou organizátorů je, aby celá Jihlava a Vysočina žila festivalem déle než jen v květnu a červnu. Proto má festival svůj prolog v Praze a letos i v Jihlavě, kde se koná ve spolupráci se City Parkem na začátku května „Koncert pro maminku“ a letošní ročník bude zakončen v říjnu Epilogem – komponovaným programem o začátcích Antonína Dvořáka a jeho přátelství s Johannesem Brahmsem „Moravské dvojzpěvy“.

Chybět nebude ani cyklojízda po stopách Gustava Mahlera z Kališť u Humpolce do Jihlavy a mahlerovské menu v Radniční restauraci.

festival Mahler