Hudební filmy bude na Oscarech reprezentovat Tár s 6 nominacemi. Český snímek Il Boemo je mimo hru už od prosince

Užší nominace na Oscara byly zveřejněny včera, 24. ledna. V šesti kategoriích má šanci zvítězit film Tár, pojednávající o ženské dirigentce, s Cate Blanchett v hlavní roli. Překvapivě však nikoli v kategorii hudební.

Nové filmové drama Tár režiséra Todda Fielda je příběhem fiktivní dirigentky Lydie Tár a sleduje její vzestup a pád ve světě klasické hudby. Do českých kin přijde snímek 24. února a otevírá řadu palčivých témat, například chování dirigentů k podřízeným nebo oddělování soukromého a profesního života v hudebním světě. Američtí diváci jej však mohou vidět už od října loňského roku.

Hlavní postavu hraje Cate Blanchett, která se kvůli roli mimo jiné také učila dirigovat. Soundtrack s původní hudbou k filmu od islandské skladatelky Hildur Guðnadóttir, stejně jako s klasickými skladbami dirigovanými Cate Blanchett (například částí Mahlerovy Symfonie č.5), dokonce vydalo vydavatelství Deutsche Grammophon.

Podle včera zveřejněných nominací má film Tár šanci vyhrát v těchto kategoriích: nejlepší film, nejlepší herečka v hlavní roli, kamera, střih, režie a scénář. Žádnou nominaci ovšem nemá za původní hudbu ani zvuk. V kategorii nejlepší filmová hudba jsou naopak nominováni třeba Justin Hurwitz za film Babylon, veterán John Williams za film Fablemanovi, Němec Volker Bertelmann za film Na západní frontě klid, skladatel Carter Burwell za Víly z Inisherinu a hudební skupina Son Lux za Všechno, všude, najednou. Vítězově budou vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu 12. března.

Za Česko byl do boje do Oscara vyslán film Il Boemo režiséra Petra Václava, který nicméně koncem prosince nepostoupil do užšího výběru nominovaných zahraničních, tedy neamerických snímků. Své reprezentanty v mezinárodní kategorii tak budou mít tentokrát na Oscarech Německo, Polsko, Argentina, Belgie a Irsko.

Jak ovšem včera napsal web Novinky.cz, jisté české zastoupení na letošních Oscarech přece jen bude. Mezi nominovanými jsou tři Češi: maskérka Linda Eisenhamerová, zvukař Viktor Prášil a specialista na zvláštní efekty Viktor Müller - všichni za účast na válečném filmu Na západní frontě klid, který se natáčel v České republice.

Foto: Cate Blanchett ve filmu Tár (©Profimedia)

Podcast