Hudební událost roku v Salcburku

Až do 30. srpna poběží letošní ročník slavného Salcburského festivalu.

Se sníženým rozpočtem a omezeným programem začal Salcburský festival, často označovaný za nejdůležitější přehlídku klasické hudby na světě. Jak informovala agentura AFP, letos jeho pořadatelé pracují s rozpočtem 60 milionů eur, což je o 8 procent méně než vloni. Zatímco v minulém roce festival uvedl 270 představení, letos je jich 188. Letošní ročník Salcburského festivalu, který by měl podobně jako vloni přivítat až 200 tisíc návštěvníků, poběží do 30. srpna. Jako téma si letos určil nerovnost, neboť chce zdůraznit složité vztahy "mezi pány a poddanými, mocnými a bezmocnými, utlačovateli i protestujícími", jak uvedli ředitelé. 

Festival opět zahájilo Haydnovo Stvoření, tedy oratorium pro sóla, sbor a orchestr, které letos dirigoval francouzský rodák Marc Minkowski. Mezi divácky nejatraktivnější večery bude v letošním roce patřit vystoupení čtyřiasedmdesátiletého španělského pěvce Plácida Dominga s ruskou sopranistkou Annou Netrebkovou ve Verdiho Trubadúrovi. Kromě něj bude mít v Salcburku premiéru nová inscenace Straussova Růžového kavalíra či Mozartova Figarova svatba v podání Vídeňské filharmonie a čtyřiačtyřicetiletého izraelského dirigenta Dana Ettingera. Půjde o poslední z cyklu Mozartových oper, který festival v posledních letech přichystal.

Podle německé agentury DPA je ale nejočekávanější z operních novinek Dobytí Mexika od třiašedesátiletého německého autora Wolfganga Rihma. Opera vypráví o setkání mezi španělským kolonizátorem Hernánem Cortésem a aztéckým králem Montezumou, režíruje ji Němec Peter Konwitschny, dirigovat bude Ingo Metzmacher.

Podcast