Hvězdy soudobé japonské hudby míří do Prahy

6.9.2017 / Zprávy / Martina Klausová

Hvězdy soudobé japonské hudby míří do Prahy

Brilantní hráč na japonskou bambusovou flétnu šakuhači Nomura Hozan předvede své mistrovství v Česku. Ojedinělé vystoupení bude hlavním hitem již jedenáctého ročníku svátku japonské hudby International Shakuhachi Festival Prague.

Druhou hvězdou bude proslulý ansámbl Pro Musica Nipponia, který sklidil fenomenální úspěch již při svém vystoupení na festivalu Pražské jaro v roce 2001. Soubor s více než padesátiletou tradicí hrál v desítkách zemí, získal velké množství cenča koncertoval i ve slavné Carnegie Hall. Do České republiky se vrací poprvé po 16 letech.

International Shakuhachi Festival se koná v Praze od 14. do 18. září. Kromě hlavních star se organizátorům opět podařilo přilákat celou řadu dalších špičkových zahraničních muzikantů. Uměleckým ředitelem festivalu je navíc první český mistr hry na šakuhači, Marek Kimei Matvija.

Ve znamení světových premiér

Skladatel a profesor na univerzitě v Tokiu Nomura Hozan, který je považován za velikána hry na šakuhači, rozezní HAMU na Malostranském náměstí v neděli 17. září od 20 hodin. V jeho podání zazní vedle hudby 20. století pro tradiční japonské nástroje také světová premiéra českého skladatele Jan Rösnera.

Pro Musica Nipponia také ve světové premiéře představí skladby dalších dvou českých skladatelů, Jiřího Lukeše a Martina Klusáka. Oba se rozhodli pro velice neobvykle nástrojové obsazení. Vedle japonských nástrojů zazní harfa Hanky Hrachovinové a i moravský cimbál Daniela Skály. Legendární soubor zahraje v sobotu 16. září od 20 hodin v sále Martinů na pražské HAMU.

Druhou příležitost zažít špičkovou japonskou hudbu v podání ansámblu budou mít posluchači na ozvěnách festivalu v Plzni, v úterý 19. září v Měšťanské besedě.

Speciálním hostem hudebního svátku je opat zenového chrámu Ičóken, Genmyo Iso. Tento muž představuje duchovní stránku flétny šakuhači, která se dodnes používá jako nástroj pro meditaci. Jeho koncert proběhne v pátek 15. září v kostele sv. Vavřince pod Petřínem od 20 hodin.

Nemusíte jen poslouchat

Festival nabízí vedle množství koncertů také možnost učit se na tyto exotické nástroje hrát. Většina mistrů vede lekce pro začátečníky nebo pokročilé hráče, stejně jako skupinové workshopy. Jedná se tak o unikátní možnost zažít hudbu na vlastní kůži.

Na úvod festivalu proběhne hudební sympozium Music as Identity, ve kterém se setkávají nástroje z celého světa: Vedle mistrů japonské hudby bude přednášet profesorka UCLA o indiánských flétnách. Početné zastoupení mají i nástroje evropské a blízkého východu. Svým rozsahem a zaměřením se jedná o výjimečnou akci svého druhu.

11. ročník International Shakuhachi Festival Prague nabízí ochutnávku specialit Země vycházejícího slunce, ať již dáváte přednost klasice nebo moderní hudbě.

Informace hledejte na webu www.japonskyfestival.cz, lístky seženete na GoOut.cz.

šakuhačišakuhačiNipponia