Jak je na festivalu v Glyndebourne?

16.8.2016 / Zprávy / Martina Klausová
Náš moderátor Marek Šulc je právě teď na cestě do Velké Británie, aby pro vás připravil sérii rozhovorů a reportáž z dění na slavném anglickém festivalu.

Slavný operní festival v anglickém Glyndebourne vznikl v roce 1934 a je řazen mezi nejprestižnější hudební události. Festival na svém pozemku asi sto dvacet kilometrů jižně od Londýna nedaleko městečka Lewes založil průmyslník John Christie, vášnivý milovník opery a manžel zpěvačky Audrey Mildmay.

Zprvu se měl na festivalu hrát jen Mozart, repertoárová šíře se ale dávno rozrostla – v posledních letech zde slavily úspěchy například opery Janáčka a Händela. Představení v Glyndebourne jsou proslulá dlouhými přestávkami, které publikum tráví piknikováním na trávnících v přilehlých zahradách. Od roku 1994 se opery hrají ve zcela nové divadelní budově pro více než tisícovku diváků. Festival nedostává žádné subvence, žije jen z toho, co vydělá. V minulých letech zde vystoupil například dirigent Jiří Bělohlávek, mezzosopranistka Magdalena Kožená, basbarytonista Adam Plachetka, operní pěvkyně a herečka Soňa Červená nebo dirigent Jakub Hrůša.

A právě Jakub Hrůša bude zítra dirigovat představení opery Benjamina Brittena "Sen noc svatojánské", které Marek Šulc navštíví.

Jaká je v Glyndebourne atmosféra a jak se Marek těší na představení britské opery? To nám prozradí v úterním dopoledním (16. 8.) vysílání živě z Glyndebourne.