Jakub Hrůša debutuje u Vídeňských filharmoniků

21.11.2019 / Zprávy / Marek Šulc

Jakub Hrůša bude na přelomu listopadu a prosince poprvé řídit Vídeňské filharmoniky v koncertním programu. Do Vídně zamíří po dvoutýdenní rezidenci s Cleveland Orchestra a již třetím hostování u New York Philharmonic. Do konce roku ho ještě čekají vystoupení s Philharmonia Orchestra, Berliner Philharmoniker a Bamberger Symphoniker. Silvestrovsko-novoroční program připraví s Českou filharmonií.

„Těší nás, že s Jakubem Hrůšou můžeme představit dirigenta mladší generace, kterého měl orchestr možnost poznat už při premiéře Janáčkovy opery Věc Makropulos ve Wiener Staatsoper,“ uvedl Michael Bladerer, jednatel Vídeňských filharmoniků.

Na čtyřech koncertech od 29. listopadu do 2. prosince Jakub Hrůša zastoupí původně oznámeného lotyšského dirigenta Marisse Jansonse, který si zranil Achillovu šlachu. Na programu koncertů bude Dvořákova předehra Karneval, Bartókovův Koncert pro orchestr a Čajkovského První klavírní koncert b moll s Denisem Matsuevem.

„Po nedávném vzrušujícím zážitku při první historické Janáčkově Věci Makropulos ve Vídeňské státní opeře – s týmiž hudebníky v orchestřišti – mám teď tu čest být pozván i ke čtyřem filharmonickým koncertům ve Zlatém sále Musikvereinu,“ říká Jakub Hrůša a dodává: „Naše probíhající jednání o brzkém hostování v některé z příštích sezon se nyní – bohužel ovšem kvůli indispozici pana dirigenta Jansonse – uspíšila. Jsem samozřejmě nesmírně rád, že mohu takto rychlým záskokem orchestru s jen částečnou změnou programu pomoci, a Maestru Jansonsovi přeji co nejrychlejší uzdravení. Těším se teď na návrat do hudebních metropolí Vídně, Paříže, Londýna i Berlína!“

Pozvání k Vídeňským filharmonikům završuje zcela mimořádnou řadu prestižních hostování Jakuba Hrůši, šéfdirigenta Bamberger Symphoniker a hlavního hostujícího dirigenta Philharmonia Orchestra a České filharmonie, u předních světových orchestrů během posledních dvou měsíců letošního roku