Jakub Hrůša v Bamberku

3.10.2016 / Zprávy / Marek Šulc

Jakub Hrůša, nejúspěšnější český dirigent mladé generace (1981), se v pátek, sobotu a neděli třemi slavnostními koncerty ujal funkce šéfdirigenta prestižního německého orchestru Bamberští symfonikové – Bavorská státní filharmonie. Netradičně a směle koncipovaný symfonický program s kontrastními díly Edgarda Varèse, Jana Václava Huga Voříška a Gustava Mahlera byl odměněn bouřlivými ovacemi vestoje a oceněn pro dramaturgickou odvážnost a kvalitní interpretaci. Varèse a Voříšek byli uvedeni v historii instituce poprvé. Hrůša, který byl šéfdirigentem jmenován loni v září, nyní nastupuje na období 5 let. Do funkce jej uvedla také bavorská ministryně a starosta města Bamberk. Se svým novým tělesem stráví Hrůša v některých sezonách až 14 týdnů.

Bamberští symfonikové patří v přísné hierarchii německých symfonických orchestrů mezi absolutní špičku jak v kvalitě přednesu, tak ve finančním ohodnocení. Těleso bylo založeno roku 1946 poté, co výrazná skupina vynikajících hudebníků zaniklé pražské Německé filharmonie odešla z Československa za hranice. Bamberští symfonikové mají blízký vztah k české hudbě, jejíž provádění se nyní s Hrůšou v čele zintenzivní. K portfoliu stočlenných Bamberských symfoniků bude vedle tradičního repertoáru 19. a 20. století nadále patřit také klasicistní a soudobá hudba, koncertní provádění oper či pravidelné nahrávání nejrůznějšího repertoáru. Bamberští symfonikové rovněž hodně cestují po světě a hrají pravidelně na prestižních festivalech a turné. 

Hrůša bude souběžně nadále působit jako stálý hostující dirigent České filharmonie a Tokijského metropolitního symfonického orchestru. V sezoně 2016/17 ho čekají prestižní debuty s Bostonským a Chicagským symfonickým orchestrem, Newyorskou filharmonií, Španělským národním orchestrem, Mahlerovým komorním orchestrem, Tonhalle v Curychu či Akademií svaté Cecilie v Římě. Bude hostovat na londýnském festivalu Proms a navrátí se k orchestrům mj. v Berlíně, Lipsku, Vídni, Amsterdamu, Londýně, Torontu a Clevelandu. 

Foto: Andreas Herzau