Jakub Hrůša získal cenu Opus Klassik 2023 v kategorii Dirigent roku

Ceny budou předány 8. října při slavnostním ceremoniálu v Berlíně. Jakub Hrůša byl letos nominován za dvě různé nahrávky.

Jakub Hrůša si připsal další významné ocenění. Německou cenou Opus Klassik byl nyní oceněn v kategorii Dirigent roku za svou nahrávku hudby Hanse Rotta, Gustava Mahlera a Antona Brucknera, kterou pořídil s Bamberskými symfoniky pro společnost Deutsche Grammophon.

Za tutéž nahrávku už začátkem letošního roku získal také cenu International Classical Music Award v kategorii Symfonická hudba.

Druhou nominaci měl Hrůša za album Liebestod se skladbami Wagnera, Mahlera a Strausse, které s Bamberskými symfoniky natočil pro společnost Accentus Music.

Loni byl Jakub Hrůša na Opus Klassik v dirigentské kategorii také nominován, a to za nahrávku Symfonie č. 4 skladatele Antona Brucknera, rovněž s Bamberskými symfoniky. Vítězem dirigentské kategorie se však loni stal Vladimir Jurowski.

Ceny Opus Klassik měly letos ještě další české zastoupení: Plzeňská filharmonie byla nominována za nahrávku Japonsko-české inspirace, kterou natočila se svým šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim. Nominována byla i Česká filharmonie za svou nahrávku Symfonie č.5 Gustava Mahlera pod taktovkou Semjona Byčkova. A česká hudba se také do nominací dostala prostřednictvím nahrávky s třemi posledními symfoniemi Antonína Dvořáka, kterou s Losangeleskou filarmonií natočil Gustavo Dudamel.

CD J.Hrůša.jpg
  • Obal oceněné nahrávky (©Deutsche Grammophon)

Úvodní foto: Jakub Hrůša (©Ian Ehm)

Podcast