James Newton Howard a ČNSO

30.6.2017 / Zprávy / Marek Šulc
Hollywoodský skladatel James Newton Howard včera zahájil zkoušky s Českým národním symfonickým orchestrem (ČNSO). Poprvé společně vystoupí v pátek 30. června na zahajovacím koncertu 52. ročníku karlovarského filmového festivalu. James Newton Howard osobně povede světovou premiéru části své hudby k filmu Fantastická zvířata a kde je najít. Na podzim pak bude ČNSO doprovázet jednoho z nejúspěšnějších skladatelů současnosti v rámci evropského turné The 3 Decades of Music for Hollywood.
 

"Na Český národní symfonický orchestr jsem dostal doporučení od mého přítele a skladatele Hanse Zimmera. Ten orchestr je skvělý a těším se na spolupráci s nimi," konstatoval světoznámý skladatel a dirigent, který v Karlových Varech obdrží Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
 
Autor hudby k legendárním snímkům Pretty Woman, Šestý smysl, Batman začíná nebo Hunger Games momentálně připravuje své první koncertní turné The 3 Decades of Music for Hollywood.  Společně s ČNSO a více než stočlenným sborem provede diváky jak svou současnou uměleckou tvorbou, tak hudbou ze známých filmových hitů. Podělí se o zkušenosti z práce na nejúspěšnějších hollywoodských snímcích filmové historie a také je prostřednictvím videoukázek připomene.
 
Turné proběhne v listopadu 2017 a navštíví patnáct evropských měst. Premiéra se uskuteční 3. listopadu 2017 v londýnské Royal Albert Hall. Show se představí také v Praze (19.11. v Kongresovém centru Praha), Krakově, Varšavě, Paříži, Amsterdamu nebo v Berlíně.
 
James Newton Howard patří k nejvšestrannějším skladatelům filmové hudby současnosti. Jeho kariéra trvá přes třicet let. Složil hudbu k více jak 120 filmům, šestkrát byl nominován na Cenu Akademie za nejlepší hudbu k filmům Odpor, Michael Clayton, Vesnice, Uprchlík, Pán přílivu či Svatba mého nejlepšího přítele a dvě nominace získal za písně k filmům Junior a Báječný den. Má čtyři nominace naZlatý Glóbus – za impozantní libreto k úspěšnému remaku Petera Jacksona King Kong, za symfonické libreto k filmu Odpor a písně z filmů Junior a Báječný den.
 
James Newton Howard získal v roce 2009 Cenu Grammy (společně s Hansem Zimmerem) za hudbu k filmu Temný rytíř. Na Grammy byl nominován také za hudbu k filmu Krvavý diamant a za píseň z filmu Báječný den. Dále obdržel cenu Emmy za titulní píseň k seriálu Andreho Braughera Gideon’s Crossing a dvě další Emmy nominace za nejlepší titulní píseň k seriálu Pohotovost a píseň k seriálu Vinga Rhamese Men. V roce 2008 ho za práci na filmech Soukromá válka pana Wilsona, Michael Clayton a Já, legenda World Soundtrack Award Akademie jmenovala filmovým skladatelem roku.

Foto: Jan Malý