Juan Diego Flórez v Praze

4.12.2014 / Zprávy / Martina Klausová


Jedna z nejzářivějších světových operních hvězd, tenorista Juan Diego Flórez, přijede v prosinci 2014 do Prahy, aby zde uzavřel své evropské turné nazvané L’Amour. V prosinci 2012 Praze společně s klavíristou Vincenzem Scalerou nabídl fascinující večer písní a árií italských a francouzských mistrů, letos v prosinci se můžeme těšit na francouzské operní árie za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Christophera Franklina.

Juan Diego Flórez, rodák z peruánské Limy, zahájil hudební studia ve svém rodném městě a pokračoval na Curtisově institutu ve Philadelphii. Prvního velkého úspěchu se dočkal jako třiadvacetiletý na Rossiniho operním festivalu v Pesaru v roce 1996. Jeho vystoupení v úloze Corradina v Rossiniho opeře Matilde di Shabran způsobilo senzaci, jež pro pěvce znamenala počátek strmého vzestupu. Od té doby se stal vyhledávaným tenoristou všech předních operních domů, koncertních síní a hudebních festivalů včetně milánské La Scaly, Rossiniho operního festivalu v Pesaru, Metropolitní opery v New Yorku, Lyrické opery v Chicagu, San Francisco Opera, Los Angeles Opera, Covent Garden v Londýně, Vídeňské státní opery, Salcburského festivalu, Pařížské opery, Německé opery v Berlíně, mnichovské Bavorské státní opery, Teatro Real v Madridu, Gran Teatre del Liceu v Barceloně či opery v Curychu.
Při premiéře Donizettiho Dcery pluku v milánské La Scale 20. 2. 2007 se Juan Diego Flórez zasloužil o narušení čtyřiasedmdesátileté tradice této scény, kde se zásadně nepřidává, a po nekonečných ovacích zopakoval árii Tonia „Ah! Mes amis“ s jejími devíti vysokými cé. Totéž se pak stalo také v roce 2008 v Metropolitní opeře a v roce 2012 v Pařížské národní opeře, kde od otevření scény Bastille v roce 1989 zazněl přídavek vůbec poprvé.
Umělecké závazky v dalších letech až do roku 2019 zavedou Juana Diega Flóreze do nejvýznamnějších světových divadel. Od března 2001 je exkluzívním umělcem firmy Decca.
Juan Diego Flórez získal řadu významných ocenění včetně čestného titulu Komorní pěvec od rakouského ministerstva kultury. Peruánská vláda mu v roce 2007 udělila nejvyšší státní vyznamenání, Velký kříž řádu Slunce Peru. V listopadu 2012 byl jmenován vyslancem dobré vůle OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).