Jubileum Vítězslavy Kaprálové

13.1.2015 / Zprávy / Marek Šulc
Série koncertů připomene v Brně 100. výročí narození skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Publikum bude mít příležitost vyslechnout v krátkém časovém období reprezentativní výběr z jejího díla v podání špičkových umělců. Brněnská rodačka se za pouhých 25 let svého života stačila podle odborníků výrazně zapsat do dějin české hudby 20. století. 

Koncerty pořádají instituce, které buď souvisely se studiem a tvorbou Kaprálové, nebo které soustavně připomínají její dílo, uvedla tajemnice brněnského Spolku přátel hudby Jarmila Mráčková. Záštitu nad koncerty přijala bývalá první dáma Dagmar Havlová, čestná předsedkyně Společnosti Vítězslavy Kaprálové.  

Kaprálová se narodila 24. ledna 1915 v Brně, jejím otcem byl skladatel Václav Kaprál. V tvorbě platňovala moravskou melodiku, ale i postupy soudobé vážné hudby. Po brněnské konzervatoři studovala skladbu u Vítězslava Nováka a dirigování u Václava Talicha. Od roku 1937 žila Kaprálová převážně v Paříži, kde se stýkala s Bohuslavem Martinů. Poznala také spisovatele Jiřího Muchu, jenž se stal jejím manželem. Při útěku před postupující nacistickou armádou u Kaprálové propukly příznaky tuberkulózy. Zemřela v Montpellieru 16. června 1940.