Kalendář Baletu Národního divadla

22.11.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Stejně jako v předcházejících letech je pro všechny milovníky tance a krásy připraven exkluzivní nástěnný kalendář Baletu Národního divadla. Tentokrát vznikl ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Autorem kalendáře je Younsik Kim, korejský tanečník, demisólista Baletu ND a fotograf v jedné osobě. Lyrické barevné fotografie zachycují tanečníky a tanečnice v nádherných interiérech historické budovy Národního divadla a Uměleckoprůmyslového musea.

Jedinečné propojení Národního divadla a UPM není náhodné. Budovy těchto dvou ikon na pražské kulturní scéně znamenají tradici, ale zároveň přináší svým návštěvníkům i divákům stále nový a osobitý kulturní zážitek. Navíc je spojuje osobnost Josefa Schulze, jednoho z nejplodnějších českých architektů 2. poloviny 19. století.

Fotografie z Kalendáře Baletu ND je možné zároveň vidět na výstavě v Uměleckoprůmyslovém museu, a to každý víkend až do konce roku 2018 zdarma.

„Koncepčním základem kalendáře je ´dýchání´. Zachycení propojení tanečníků s velkým divadlem a museem v Praze. V rámci životního prostoru nejsou pohyby tanečníků neměnné, ale nekonečné. Celý průběh focení byl skvěle naplánovaný a rozvržený úžasným týmem Baletu ND, který zajistil optimální časy a prostory, takže jsem měl výborné pracovní podmínky. Focení jsem si užíval od začátku do konce. Velkou inspirací a zdrojem mnoha nápadů pro mne byli lidé z divadla, musea i skvělí tanečníci. Všem patří můj dík, jsem velice vděčný za příležitost s nimi pracovat,“ říká Younsik Kim.

Budovy Národního divadla a Uměleckoprůmyslového musea navrhl Josef Schulz, muž mnoha profesí – návrhář, designér, urbanista, zahradní architekt, stavař, památkář i konzervátor. Po Josefu Zítkovi dokončil Národní divadlo, samostatně realizoval projekty Národního muzea a také Uměleckoprůmyslového musea v Praze.