Kauza v Ostravě

8.1.2015 / Zprávy / Marek Šulc
Okresní soud v Ostravě se začal zabývat případem bývalého ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO) Petera Krajniaka, který čelí obžalobě ze zpronevěry a porušení povinností při správě cizího majetku. Podle obžaloby například neoprávněně vyplatil honorář dirigentovi, koupil předražené housle nebo si nechal část peněz, které měla filharmonie utržit za nahrávání děl amerického skladatele. Krajniak obvinění odmítá. 

Státní zástupce je ale opačného názoru. Obžaloba se skládá ze čtyř bodů. Bývalému šéfovi ostravského orchestru klade za vinu, že zpronevěřil 3400 amerických dolarů, které za natáčení svých skladeb zaplatil americký skladatel. V dalším případě údajně nechal koupit předražené housle pro koncertního mistra. Nástroj, který má podle soudního znalce hodnotu 80.000 korun, pořídil za 440.000 korun.

Podle obžaloby také vyplatil honoráře dirigentovi na neexistující vystoupení. Dále se státní zástupce domnívá, že poškodil filharmonii, když nechal změnit smlouvu řešící nahrávání na Slovensku.