Kavárny naživo

7.10.2016 / Zprávy / Martina Klausová

Kavárny naživo přinesou v říjnu jedinečný kulturní program do celé České republiky a Drážďan

V říjnu se bude v sedmi různých městech po České republice konat třetí ročník multižánrového festivalu Kavárny naživo. Do kavárenských podniků v Praze, Mariánských Lázních, Jihlavě, Písku, Ostravě a letos také v Drážďanech přiveze workshopy, přednášky, divadlo i koncerty, přičemž vstupné je vždy zdarma, nebo dobrovolné. Slavnostní zahájení proběhne 30. září v 18:00 v Kafe Komedie a festival potrvá do 28. října.

Kavárny naživo navazují na dva předchozí úspěšné ročníky festivalu. Na programu jsou pondělní přednáškové a diskusní večery, jejichž tématy budou závislosti, fenomény současné doby, kreativní průmysl, cestování, školství či autismus a menšiny. Vždy ve středu přijde na řadu divadlo a pátky budou patřit hudebním koncertům. Každou neděli se budou konat workshopy.  Třeba v Praze se díky nim mohou účastníci naučit, jak připravovat kávu.

Zahajovací večer nabídne 30. září od 18:00 v Kafe Komedie bohatý program. Součástí odpoledne a večera budou jak první přednášky na téma společného soužití Vietnamců a Čechů a fenoménu levných letenek, tak hudební a divadelní vystoupení. Nezisková organizace Loono zase připraví workshop o tom, jak na prevenci rakoviny prsu a varlat.

Letos poprvé vyváží kavárny svůj program za hranice, a to do německých Drážďan. Ředitelka Národního ústavu pro autismus Magdalena Čáslavská tu bude přednášet o autismu i mýtech s ním spojenými, René Nekuda zase o tvůrčím psaní a Marie Heřmanová z Autonomního centra Klinika o neziskových organizacích. Politoložka Fredericke Wahl naopak přijede do Prahy s přednáškou o xenofobii. Do Jihlavy z Německa zamíří výtvarník Matthias Döhler a uspořádá workshop o ilustracích.

Další novinkou letošního ročníku je i ubytování. Zájemci mohou nabídnout svůj gauč k přespání někomu, kdo by se do daného města rád podíval a navštívil zde přednášku. Poté může na oplátku nabídnout svůj gauč jinému cestovateli. Rezervace i registrace gaučů probíhají přes systém na webu Kaváren naživo.

Hlavním cílem festivalu je oživit místa, kde se lidé dennodenně potkávají, a vnést do nich nový elán a přínosný program. Hostům tak chce nabízet zážitky, které přesahují běžnou kavárenskou zkušenost a které na menu podniků nenajdou. Celý festival je neziskový.

Jak za organizační tým říká Barbora Smyčková: „S odkazem na první republiku festival přináší návštěvníkům návrat kulturního ducha do jejich každodenně oblíbených míst. Návštěvníci navíc na webu mohou hlasovat o nejlepší interiér, obsluhu a kávu roku. Na základě výsledků se pak jeden podnik stane kavárnou roku.

Kavárnykavárnykavárnykavárny