Kristīne Opolais v Praze

25.8.2015 / Zprávy / Martina Klausová

Lotyšská sopranistka Kristīne Opolais patří k nejvyhledávanějším sopranistkám současné mezinárodní operní scény; pravidelně hostuje v newyorské Metropolitní opeře, Vídeňské státní opeře, Státní opeře Berlín, Bavorské státní opeře v Mnichově, milánské La Scale a londýnské Covent Garden.
Mimořádné úzké kontakty má zejména s Metropolitní operou, kde debutovala jako Magda (Pucciniho Vlaštovka) v lednu 2013. Do dějin Met se navždy zapsala v dubnu 2014, kdy zde během osmnácti hodin debutovala hned ve dvou hlavních rolích: v pátek 4. 4. jako Cio-Cio-San v opeře Madama Butterfly a v sobotu 5. 4. zaskočila v roli Mimì v Bohémě; představení bylo vysíláno v rámci cyklu Live in HD. V sezoně 2015/2016 zde vystoupí v nové inscenaci Manon Lescaut po boku Jonase Kaufmanna a vrátí se sem jako Cio-Cio-San; obě představení budou vysílána v rámci cyklu Live in HD.
Od svého debutu v Bavorské státní opeře v titulní roli Dvořákovy Rusalky v roce 2010 se Kristīne Opolais na tuto scénu pravidelně vrací, jako Cio-Cio-San, Amelia (Simon Boccanegra), Vitellia (La clemenza di Tito) a Taťána (Evžen Oněgin); v sezoně 2015/16 zde poprvé ve své kariéře vytvoří role Markétky a Trojské Heleny v Boitově Mefistofelovi a Rachel v Halévyho Židovce. Další významnou spolupráci rozvíjí s londýnskou Covent Garden, kde jí interpretace Cio-Cio-San, Tosky a Manon Lescaut vynesly titul „přední pucciniovské sopranistky současné operní scény“. V curyšském operním domě zpívala Janáčkovu Jenůfu a v dubnu 2015 debutovala v Pařížské národní opeře, jako Rusalka. Koncertní závazky pěvkyni zavedly na Salcburský festival, Tanglewood Festival, BBC Proms ad. 

Pražskému publiku se Kristīne Opolais představí 31.srpna ve Smetanově síni Obecního domu.