La Scala bude mít od ledna nového šéfa

27.10.2014 / Zprávy / Marek Šulc

Italský dirigent Riccardo Chailly si uvědomuje, že legendární operní dům La Scala v Miláně, jehož se v lednu stane hlavním dirigentem, je politicky napnutý k prasknutí. Proto Chailly publiku dá to, co publikum chce – italskou operu. Nehodlá tak zcela kráčet ve šlépějích odcházejícího hudebního ředitele Daniela Barenboima, který pobouřil část publika, když sezonu 2012/2013 zahájil inscenací Wagnerovy opery Lohengrin.

Chailly navíc do La Scaly přichází ve chvíli, kdy její nový generální manažer Alexander Pereira nastupuje jen v jakési zkušební době. Na to, aby v opeře podnikl první kroky, mu dal milánský starosta zatím pouze rok. Stalo se tak poté, co Pereira rozhodl o nákupu a importu čtyř hotových inscenací ze svého Salcburského festivalu, přestože technicky vzato ještě La Scalu nevedl a neměl na rozhodnutí plné právo, jak připomněl mluvčí operního domu.

„Jsem si toho všeho vědom,“ řekl Chailly agentuře Reuters krátce poté, co nyní za svou nahrávku čtyř Brahmsových symfonií s Orchestrem lipského Gewandhausu získal cenu Gramophone.