Labská filharmonie v Hamburku se otvírá!

11.1.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Rozbouřenou hladinu nedalekého Severního moře připomíná střecha Labské filharmonie v Hamburku, která se ve středu otevře veřejnosti. Nepřehlédnutelná budova v srdci starého hamburského přístavu, jež se má stát novou ikonou druhého největšího města Německa, nepoutá pozornost jen zvenku, ale zaujme i strukturou vnitřního členění a designem interiérů.

"Chtěli jsme, aby lidem zůstal kontakt s vodou a větrem," říká architekt Jan-Christoph Lindert u jednoho z výklenků ve skleněné fasádě budovy, který návštěvníkům nabízí výhled na obrovský přístav i možnost kdykoli zakusit v pravdě námořní počasí.

Že je věta o kontaktu s vodou myšlena vážně, dokazuje už samotné umístění Labské filharmonie, kterou ze tří stran obklopuje Labe a kolem níž co chvíli projíždějí výletní lodě. Aby zvládla i záplavy, které do Německa nezřídka doputují až z Česka, stojí stavba 8,5 metru nad běžnou hladinou řeky. Členěna je přitom tak, aby voda nikdy nemohla dosáhnout na to nejdůležitější - dvojici hudebních sálů.

Cestu do nitra stavby, která přišla na 789 milionů eur (21,3 miliardy korun), ukazují unikátní 82 metrů dlouhé obloukovité jezdící schody, na nichž návštěvník začne lépe vnímat rozměry stavby.

Labská filharmonie se oficiálně otevře koncertem filharmonického orchestru televizní a rozhlasové stanice NDR pod vedením dirigenta Thomase Hengelbrocka, který má posluchače zavést na hudební cestu od renesance do současnosti. Slavnostní hosté a stovky vylosovaných posluchačů z řad veřejnosti uslyší třeba Beethovena, Wagnera nebo Cavalieriho.