Letní akademie v Kroměříži

8.3.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Špičkoví interpreti v roli lektorů, výjimečná lokalita, ocenění pro laureáty, propojení s hudebním festivalem, či setkání se zajímavými hosty. V Kroměříži vznikla mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž, jejímž uměleckým ředitelem je špičkový český dirigent Tomáš Netopil. Kromě samotných letních kurzů má akademie koncepční dlouhodobý plán podpory klasického umění a vzdělávání.

Studentům konzervatoří a vysokých škol budou vrcholní interpreti předávat nejenom své znalosti, ale také zkušenosti ze světových pódií. Laureáti kurzů pak získají příležitost sólově vystoupit s orchestrem filharmonie.

Pro veřejnost je určen koncertní a další program - houslový reciál Josefa Špačka, koncert Baborak Ensemble, koncerty studentů akademie, přednáška na téma marketing umění Davida Marečka, exkurzi do tajů kroměřížského archivu povede Barbara Maria Willi. Slavnostní tečkou je Závěrečný koncert studentů akademie a orchestru Moravských komorních sólistů pod vedením Tomáše Netopila, kde vystoupí i sopranistka Kateřina Kněžíková.

Dirigent Tomáš Netopil v Kroměříži vystudoval základní uměleckou školu i konzervatoř. Léta zde tvoří dramaturgii festivalu Hudba v zahradách a zámku. "Toto město je pro mne hlavním životním zdrojem. Miluji historickou hodnotu města, půvab a velkorysost zahrad i duchovní architektonický rozměr, který člověka intenzivně a vřele obklopuje. Nepopiratelný je i hudební příběh města, který sahá až do období baroka a patří svou bohatostí k hudebním klenotům Evropy," říká umělecký ředitel akademie Tomáš Netopil.

"Mimořádně silně vzpomínám na svá studentská léta v Kroměříži, kde jsem objevil svou obrovskou vášeň k hudbě. Ta byla podporována stejně smýšlejícími kamarády a výraznými pedagogy, kteří naši novou lásku rozvíjeli," dokreslil svou vazbu Netopil.

"Když mě Tomáš oslovil, moje reakce byla velmi spontánní a hned jsem mu přislíbil spolupráci. Sám razím heslo, že pro 21. století se už nehodí v hudbě soutěžit, tedy že competition vystřídá education. Takové kurzy jsou toho příkladem a zaslouží si velkou úctu ten, který je vyvolá v život," upřesnil důvod své podpory špičkový hornista Radek Baborák.

Stejně odhodlaně přijal nabídku kroměřížského rodáka vynikající houslista Josef Špaček: "Tomáš je velkou respektovanou osobností mezinárodního rozsahu. Je skvělé, že vynakládá úsilí pro tak důležitou věc jako je vzdělávání budoucích generací. V tomto má můj velký obdiv a podporu a přeji mu, aby se tento projekt dál úspěšně rozvíjel."