Letní hudební setkání SEYO18

26.7.2018 / Zprávy / Martina Klausová

Ve spolupráci se Sistema England bude Londýn a Birmingham letos hostit každoroční hudební setkání programu Sistema Europe jako oslavu vzájemné spolupráce prostřednictvím hudby.

Letos byly již po druhé pozvány i děti z České republiky. Nadační fond Harmonie, spoluzakládající  člen Sistema Europe, posílá do Anglie 7 mladých hudebníků.  Kromě společného repertoáru zahrají i ukázku z opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany.

Hudební festival mládežnického orchestru Sistema Europe (Sistema Europe Youth Orchestra) 2018 představí přes 200 mladých hudebníků z celé Evropy, inspirativní program pro nejpokročilejší mladé hudebníky (Young Leaders Programme) Sistema England, dále hostující umělce, jako jsou Nicola Benedetti, Sascha Goetzel, Jessica Cottis a Jesus Uzcategui, a vystoupení v nově zrenovovaném koncertním sále londýnského Southbank Centre - v Queen Elizabeth Hall - a v Symphony Hall v Birminghamu.

Sistema Europe Youth Orchestra (SEYO), čítající více než 200 mladých hudebníků ve věku od 10 do 21 let a 50 instruktorů z 19 programů ‘vzájemné spolupráce prostřednictvím hudby’ hudebně vzdělávacího projektu El Sistema a programů inspirovaných El Sistema z 15 zemí, přijede do Londýna a Birminghamu na 5. soustředění SEYO 2018. To bude oslavou síly hudby při spojování národů, kultur a mladých lidí v náročném období jak pro Velkou Británii, tak i Evropu. Hromadných koncertů během SEYO 2018 se zúčastní dalších 400 dětí z místních projektů, jako jsou The Nucleo Project, In Harmony Telford a Sistema England Young Leaders.

Vystoupení ve slavném londýnském koncertním sále Queen Elizabeth Hall a v majestátní Symphony Hall v Birminghamu se stanou symbolem jedinečné myšlenky celosvětového projektu El Sistema jakož i odkazu hudebníka a humanisty Leonarda Bernsteina, jako součást programu Bernstein 100, což jsou celosvětové oslavy Bernsteinových nedožitých 100. narozenin. Soustředění dá prostor současným skladatelům včetně Errollyna Wallena, se slavnou houslistkou Nicolou Benedetti, která na závěrečném koncertu SEYO18 přednese strhující závěrečnou větu Houslového koncertu Wyntona Marsalise, který byl složen speciálně pro tuto sólistku.

Letní hudební setkání SEYO18, jehož hostiteli jsou Sistema England a Sistema Europe, bude probíhat od 18. do 28. srpna 2018 v nové Královské birminghamské konzervatoři (Royal Birmingham Conservatoire), kde orchestr povedou mezinárodní lektoři ze sítě Sistema Europe, orchestru Chineke! a konzervatoře.

SEYO je každoroční akcí, kterou pořádá Sistema Europe, síť evropských programů inspirovaných venezuelským projektem ‘El Sistema’, který před 44 lety ve Venezuele založil José Antonio Abreu. Předchozí ročníky se konaly v Salcburku (2013), Istanbulu (2014), Miláně (2015) a v Aténách (2017).

Základním tématem festivalu SEYO18 je nadání mladých. Mladí hudebníci tak dostanou možnost zkoumat hranice vlastního rozvoje v hudbě i v každodenním životě. Naše zaměření na rozvoj instruktorů umožní také setkání 50 hudebních instruktorů s cílem výměny a dalšího rozvoje nápadů a přístupů, jež mohou využívat ve svých programech El Sistema. Součástí soustředění bude i stipendijní program pro přípravu instruktorů, který připravil program Sistema England ve spolupráci s Královskou birminghamskou konzervatoří.

Dirigenty orchestru Sistema Europe Youth Orchestra budou Sascha Goetzel (Rakousko), Jessica Cottis (Británie / Austrálie), Jesus Uzcategui (Venezuela), Etienne Abelin (Švýcarsko), spoluzakladatel Superar Suisse a SEYO, Samuel Matus (Guatemala), hudební ředitel turecké nadace Hudba pro mír (Music for Peace Foundation) a Juan Carlos Maggiorani (Venezuela), umělecký ředitel portugalského souboru Orchestra Geraçao.

Marshall Marcus, předseda a zakladatel programu Sistema Europe a správce Sistema England, k tomu řekl:
“Hudební setkání SEYO 2018 přivede do Birminghamu a Londýna stovky mladých hudebníků a jejich instruktorů z evropských programů El Sistema na každoroční oslavu vzájemné spolupráce prostřednictvím hudby, pořádanou programem Sistema Europe. Letošní ročník vychází z inspirace výjimečnými postupy hudební výchovy v Anglii. Připravte se na inovativní formáty koncertů, příklady výchovných metod nejpokročilejších mladých hudebníků a radikální přístup k výcviku instruktorů.”

Julian Lloyd Webber, ředitel Královské birminghamské konzervatoře (Royal Birmingham Conservatoire) a zakladatel Sistema England, řekl:
Královská birminghamská konzervatoř s nadšením vítá v Birminghamu mladé hudebníky a instruktory Sistema Europe Youth Orchestra 2018. Je to pro ně příležitost společně si zahrát v naší nové moderní budově hudební konzervatoře. Tento nádherný a výjimečný projekt mezinárodní kulturní spolupráce znovu dokazuje, že hudba nezná jazykové hranice či politické bariéry. A my jsme hrdi na to, že můžeme v srpnu spojit síly s koncertním sálem Symphony Hall a poskytnout důstojný prostor tomuto jedinečnému orchestru, který bude reprezentovat ono životaschopné hnutí El Sistema v Evropě.”

Gillian Moore CBE, hudební ředitel Southbank Centre, řekl:
“U nás v Southbank Centre sdílíme přesvědčení projektu Sistema Europe, že hraní hudby mění váš život, a s radostí vítáme mladé hudebníky z celé Evropy i Británie k oslavám, koncertům a společnému učení. Hudbu, kterou budou hrát, složili skladatelé, kteří toto přesvědčení také vyznávají svým štědrým a vstřícným přístupem k hudební tvorbě, jako jsou Errollyn Wallen, Gustav Holst a - v roce 100. výročí jeho narození - i Leonard Bernstein. Celý zrenovovaný koncertní sál Queen Elizabeth Hall se radostně rozezvučí hudbou mladých muzikantů. Toto setkání bude skutečně jedinečné a mě nesmírně těší, že se bude konat právě zde.”

Simi Ambass, Sistema England Young Leader & Youth Producer, dodal:
“Na letošním SEYO18 chceme přinést změnu a poskytnout mladým lidem nezapomenutelné hudební zážitky prostřednictvím našeho osobního úsilí, nikoliv navzdory němu. Programy Sistema v Evropě sice mohou čelit různým společenským situacím, ale všechny nás pojí silné vědomí spolupráce s mladými lidmi, kteří míří dál, než společnost očekává. Inspirace mladých hudebníků z jiných zemí nás motivuje ke snahám překonávat naše předpokládané osobní limity. SEYO 2018 v Anglii naváže na úspěchy předchozích setkání a pomůže nám sdílet elán mladých lidí, kteří mají odvahu snít”.