Let’s Misbehave / Pojďme si zařádit!

8.12.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Patronka festivalu Concentus Moraviae Magdalena Kožená pozve 7. prosince na pódium brněnského Bobycentra Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers. Na slavnostním galavečeru společně podpoří písněmi geniálního Colea Portera festival Concentus Moraviae a zároveň pozvou na jeho další ročník. 

„Benefiční galakoncert naší vzácné patronky Magdaleny Kožené s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers především podpoří festival, ale zároveň rovnou vystaví pomyslný most, po němž publikum přejde do jeho dalšího ročníku. Podtitul galakoncertu Let’s Misbehave / Pojďme si zařádit jsme si vypůjčili z jednoho z Porterových evergreenů. Dokonale totiž předjímá téma XXIII. ročníku festivalu Concentus Moraviae, který bude celý věnován humoru v hudbě, a to v originální dramaturgii belgického muzikologa Jelleho Dierickxe. Při příležitosti galavečera v Bobycentru představíme pětici vybraných exkluzivních programů na červen 2018!” slibuje ředitel festivalu David Dittrich.

Humor je nezbytným, věčným a všudypřítomným kořením v životě i umění. Najdeme jej v hudbě středověku, u Wofganga Amadea Mozarta i u Antonína Dvořáka, jehož sedmá Humoreska bude znělkou festivalu. Humor nepřeberných forem nepostrádá ani tvorba řady autorů 20. století, od Erika Satieho či Leoše Janáčka, přes Bohuslava Martinů, Johna Cagea, Györgyho Ligetiho po geniálního multižánrového mystifikátora Franka Zappu. Během festivalu Concentus Moraviae, který se uskuteční mezi 1. a 27. červnem 2018, se posluchačům dostane přehršel všemožných hudebních nonsensů, triků a švindlů, barokních rošťáren, od Hudebního žertu W. A. Mozarta až po skladby „ve tvaru hrušky“. Na festivalových pódiích se o hudbu s úsměvem postarají Iva Bittová a Ensemble Opera Diversa, duo fenomenálních hudebních klaunů Igudesman a Joo, ale také Collegium Marianum a Cracovia Danza s bachovským Baletem o kávě, Soňa Červená s klavíristou Karlem Košárkem či Orchestr Berg a další. Rezidenčním autorem XXIII. ročníku festivalu Concentus Moraviae je příznačně Miloš Štědroň, skladatel a muzikolog renesančního záběru, pro nějž je téma festivalu v jeho životě i tvorbě klíčové.