Lípa Musica slavila výročí

29.10.2018 / Zprávy / Marek Šulc
17. ročník MHF Lípa Musica vyvrcholil svátečním víkendem. Oslavy sta let české samostatnosti předznamenal poslední koncert na saské části hranic, který se za účasti uměleckého garanta festivalu Radka Baboráka a jím vedených Pražských komorních sólistů uskutečnil v pátek v Budyšíně. Víkendové slavností koncerty přinesly dvě pocty české hudbě – brilantní klavírní recitál Jitky Čechové věnovaný Smetanovi v České Lípě a závěrečný dvořákovský večer v premiérovém obsazení Pavel Haas Quartetu a Lukáše Vondráčka v Novém Boru. Slavnostními vyprodanými koncerty tak Lípa Musica završila svůj sedmnáctý ročník, který probíhal v osmnácti lokalitách severních Čech a Saska od 17. září, nabídl dvacet tři koncertů a představení a navštívilo jej na čtyři a půl tisíce návštěvníků.
 
Nadšenými a dlouhotrvajícími ovacemi vstoje skončil v sobotu 27. října v českolipské Biberově kapli vyprodaný recitál naší přední klavíristky Jitky Čechové. Smetanovský večer byl nad míru důstojnou předehrou oslav stého výročí samostatnosti Československa nejen pro bravurní virtuozitu klavíristky, ale i pro volbu dramaturgie, která připomněla neprávem opomíjený umělecky cenný odkaz našeho národního skladatele. Jitka Čechová je respektovanou smetanovskou specialistkou, Smetanova tvorba ji provází celým uměleckým životem. Hluboký ponor a pochopení významu jeho díla, energický, živý výraz bez patosu, vybroušená virtuózní technika... to jsou zkrátka devizy Jitky Čechové, jimiž si získala obdiv takřka po celém světě a nejinak tomu bylo i na festivalu Lípa Musica. Gejzíry fantastických, technicky náročných pianistických efektů, vřelá poetika, strhující dramatičnost i nenucený šarm klavíristky byly okouzlující… bravo!
 
Ve sváteční den 100. výročí založení samostatného Československa vyvrcholil 17. ročník MHF Lípa Musica. V do posledního místa zaplněném Městském divadle v Novém Boru slavnostní večer zahájili společně starosta města Jaromír Dvořák a hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Zdůraznění významu připomínaného historického mezníku a připomenutí Masarykových myšlenek doprovodilo i čestné ocenění významné osobnosti novoborského historika PhDr. Vladislava Jindry. Hudební program byl po včerejším připomenutí osobnosti Bedřicha Smetany věnován cele Antonínu Dvořákovi. Interpretačně brilantní exkurz do kvintetní části jeho tvorby plný živelnosti, radosti a vřelosti festivalovému publiku zprostředkovalo československé obsazení – Pavel Haas Quartet posílený v první polovině o violistu Pavla Nikla a v druhé o fenomenálního klavíristu Lukáše Vondráčka. Pocta české hudbě byla zdařilou hudební tečkou festivalu i důstojnou poctou české státnosti a republice.

Foto: MHF Lípa Musica