Londýnský filharmonický orchestr má novou sólohornistku, historicky nejmladší. Je jí 20 let

Prestižní post získala Annemarie Federle, vítězka soutěže BBC Young Musician 2020 v žesťové kategorii.

Londýnský filharmonický orchestr oznámil tuto novinu včera na svém facebooku. Teprve dvacetiletá Annemarie Federle nastoupí na pozici sólohornistky tělesa, které patří mezi nejvýznamnější orchestry ve Spojeném království. Bylo založeno roku 1932 - loni tedy oslavilo 90. výročí své existence - a jeho šéfdirigenty byli v minulosti mimo jiné Adrian Boult, Bernard Haitink, Georg Solti, Kurt Masur, Franz Welser-Möst a Vladimir Jurowski; aktuálně je to Edward Gardner.

Annemarie Federle pochází z Cambridge a byla dvakrát finalistkou prestižní soutěže mladých hudebníků BBC Young Musician. Poprvé v roce 2018, ve věku 15 let, podruhé pak roku 2020, jako sedmnáctiletá, kdy žesťovou kategorii nakonec ovládla. Web BBC o ní tehdy psal, že se připravuje na maturitu z matematiky, chemie a hudby.

Dva roky byla sólohornistkou Národního mládežnického orchestru Velké Británie, spolupracovala i s dalšími významnými britskými tělesy. S Londýnským filharmonickým orchestrem poprvé vystoupila Annemarie Federle jako sólistka v květnu loňského roku 2022 - provedla tehdy hornový koncert Olivera Knussena. Loni v listopadu se také stala sólohornistkou tělesa Aurora Orchestra, proslulého mimo jiné tím, že jeho hráči hrávají vestoje.

Jak hrála Annemarie Federle ve finále soutěže BBC Young Musician 2020 si můžete poslechnout v tomto videu:

Foto: Annemarie Federle (©Nick Rutter)

Podcast